Články

O rozpočtu MČ P11 na rok 2011

Na Zastupitelstvu byl dne 3.3.2011 schválen rozpočet MČ P11. Těsná většina dvaceti zastupitelů ODS-ČSSD-PP odsouhlasila deficitní rozpočet jehož schodek ve výši je hrazen z výnosů privatizace, výnosů z nájmu bytů a nevyčerpaných prostředků z minulých let. Praha 11 tak žije na sekyrku.

Demokracie na JM opět pláče. Samotné schvalování rozpočtu bylo poznamenané nedemokratickým zásahem koalice do rozpravy k rozpočtu, která má být podle jednacího řádu bez jakéhokoli omezení.  Rozpočet MČ je totiž natolik závažný dokument, že vyžaduje posouzení všech racionálních návrhů bez ohledu na politickou příslušnost. Skutečnost byla naprosto opačná.  Ukázalo se, že koalice vedená Mgr. Daliborem Mlejnským, připravila vlastní scénář, jehož cílem bylo nepřipustit jakékoliv zásahy do návrhu rozpočtu. Po úvodní rozpravě, která trvala necelou hodinu čistého času, jeden ze zastupitelů ODS navrhl procedurální hlasování o ukončení rozpravy k rozpočtu bez ohledu na zásadní nesouhlas opozice (Hnutí pro Prahu 11, TOP09). Předem připravené představení bylo ukončeno hlasy těsné většiny, tedy všech dvaceti koaličních zastupitelů ODS, ČSSD a PP. Opozice na protest proti tomuto jednání opustila jednací sál.

Během několika minut tak dokázala zničit koaliční mašinérie to, na co jsme se připravovali čtyři měsíce. Neměli jsme možnost přednést a obhájit ani jediný z desítek pozměňovacích návrhů směřujících zejména k úsporám výdajů, případně k vyřazení položek zbytných nebo zjevně nevýhodných pro MČ Prahy 11. Opět se ukázalo, jaká nulová je snaha po dialogu a spolupráci. Neprojednáním a nezapracováním našich návrhů do rozpočtu tak vznikla MČ P11 výrazná škoda. O úsporném a zároveň efektivním rozpočtu, který by odrážel potřeby Prahy 11 a v samém zárodku a eliminoval korupční potenciál, si Jižní Město díky praktikám koalice může nechat stále jen zdát. Naopak koaliční zastupitelstvo schválilo ještě volnější ruku devíti radním při manipulaci s rozpočtem a to až do výše cca 10% z objemu příjmů (60 mil Kč), což je několikanásobek volnosti, který byl běžný v minulosti za předchozích vedení. Radnice tak může přesouvat finanční prostředky v rámci rozpočtu, aniž by k tomu potřebovalo souhlas zastupitelstva a průběžně tak měnit jeho podobu.

Předčasným ukončením rozpravy také nedošlo k projednání dlouhodobé části rozpočtu MČ P11 do roku 2016, což je velmi důležitá strategická součást finančního plánu. V dalších letech totiž vyschne pramen peněz ze současné vlny privatizace obecních bytů (letos cca 100 mil. Kč). S tím souvisí také snížení příjmů z pronájmu obecních bytů, jelikož radnice chce rozjet další vlny privatizace. A protože případná výstavba nových obecních bytů je jen vzdálenou hudbou budoucnosti,  hrozí už v letech 2013/14 velký problém rozpočtu MČ na příjmové stránce z něhož by měly být financovány ambiciózní projekty radnice.

Co bude s předvolebními sliby?
Výstavby bazénu a nové radnice, kterou ODS slibovala jako hlavní body svého volebního programu se tak díky nedostatků financí v tomto roce /a zřejmě ani v letech příštích/ nedočkáme. Stejně tak kamenného divadla, zooparku, arboreta, tramvají a dalších mnoha „Potěmkinovských“ slibů pana Mlejnského a jeho kolegů z ODS.

Za HPP 11, Ladislav Kos

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Copyright © 2019 Hnutí pro Prahu 11. Všechna práva vyhrazena.
By Free joomla 1.7 Templates
TOPlist