Články

Vedení Prahy 11 opět zbaběle utíká před občany a pod záminkou kritizuje jednání výborů

Dne 11.4.20011 se na Praze 11 odehrálo další zastupitelstvo městské části, kam dorazilo i mnoho občanů, aby mohli být svědky projednání kontroverzního bodu programu s názvem "Mezní situace - jednání výboru pro územní rozvoj a životní prostředí." Bod “Mezní situace” měl znovuotevřít jednání výboru, které proběhlo 24. března 2011 v ZŠ Pošepného. Výbor byl svolán jako veřejný, poněvadž občané byli na jednání výboru pozváni místním periodikem Klíč a mělo se jednat o rozsáhlé výstavbě na Roztylech. Na toto jednání výboru se dostavilo přes 150 občanů, ale, bohužel, nedorazil dostatečný počet členů výboru (zejména z řad koalice). Další rozladění občanů navíc během jednání výboru způsobila i místostarostka Eva Štampachová (ODS), která se pokusila jednání výboru občanům uzavřít. Korektním vedením opozičního zastupitele S. Urbánka (TOP 09) se však podařilo udržet emoce v mezích a výbor proběhl jako veřejná debata s občany.

Na jednání zastupitelstva dne 11.4.2011 se však tento průběh jednání výboru stal záminkou pro návrh ČSSD a KSČM na uzavření výborů občanům. Tento návrh však přítomní opoziční zastupitelé ostře odmítli a tvrdě kritizovali.

Ve chvíli, kdy se koalicí navržený bod začal vyvíjet v její neprospěch, navrhl starosta Dalibor Mlejnský, aby bylo zastupitelstvo na hodinu a půl přerušeno a členové zastupitelstva vyšli do ulic morálně podpořit úklidové čety, které právě začaly na Jižním Městě s jarním úklidem. I přes nesouhlas opozice, si koaliční zastupitelé na podruhé tento návrh prohlasovali a opustili jednací sál.

Tento akt cíleného přerušení je tradičním krokem, kterým se starosta Mlejnský opět snaží maskovat situaci, kdy se velká část veřejnosti staví proti kontroverzním záměrů developerů a veřejné výbory pro územní rozvoj se staly jedinou viditelnou platformou pro vyjádření nesouhlasu obyvatel. Stalo se již místním zvykem, že koalice v kritických okamžicích přerušuje jednání výborů či zastupitelstva, aby unikla z nepříjemných situací a před právem rozhořčenými občany i zástupci opozice.

Po návratu koaličních zastupitelů se debata o smysluplnosti otevřených výborů zastupitelstva znovu rozhořela, byť řady původně přítomných občanů byly již notně prořídlé. Mnozí koaliční zastupitelé kritizovali průběh jednání výboru, aniž by na něm byli přítomni. Opozice naopak chtěla promítnout z veřejného záznamu důkazy o tom, že jednání výboru bylo sice emočně vypjaté, ale nikoli ohrožující pro pracovníky úřadu. Toto však koalice svým hlasováním zamítla.

Přítomní občané se mohli podivovat nad tím, že jednání výboru je hodnoceno jako problémové a požadovali zachování otevřenosti výborů. I díky nim se návrh na jejich uzavření podařilo zatím odvrátit.

Děkujeme přítomným obyvatelům Jižního Města, kteří doposud podpořili dobrou politickou praxi a napomohli kultivaci politické kultury v orgánech MČ Praha 11.

Za HPP 11, Ing. Radka Soukupová a Ing. Radim Cimoradský

 

 

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Copyright © 2019 Hnutí pro Prahu 11. Všechna práva vyhrazena.
By Free joomla 1.7 Templates
TOPlist