• Peníze z hazardu rozkmotřily sportovce

20.4.2015, Lidové noviny (str. 13), Tomáš Plnoň

V čele tělovýchovné jednoty na pražském Jižním Městě působí i exstarosta Dalibor Mlejnský. Velký počet sportovců ji opouští...

Bývalý starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (původně ODS, dnes JM-ND) musí mít velmi silný vztah ke sportu. Na posledním zastupitelstvu městské části totiž navrhoval, aby radnice poslala tělovýchovné jednotě na Jižním Městě ze svého rozpočtu milion korun na opravu sportovní haly.

„Mám pocit, že ta hala existuje už třicet let. A není v dobrém stavu,“ prohlásil na jednání v polovině března. Bývalý starosta, nyní obviněný policií kvůli nevýhodnému prodeji pozemků, tamější tělovýchovnou jednotu dobře zná. Od prosince sedí v jejím výkonném výboru.

I když se jako správný zastupitel snaží sportovcům finančně pomoci, řada z nich zjevně z jeho přítomnosti velkou radost nemá. Jednotu se chystá opustit hned několik sportovních týmů. Dosazení Mlejnského na prosincové valné hromadě se snažili zabránit stejně jako volbě jeho kolegů ze současného vedení sportovní jednoty. Někteří z nich jsou totiž vyšetřovaní kvůli zpronevěře v souvislosti s nezákonnými převody peněz z hazardu. Policie podle zdrojů LN už v případu zahájila trestní stíhání.

Neviditelná rekonstrukce

„O vyšetřování nejsem informován,“ odpověděl na jeden z dotazů Dalibor Mlejnský, dnes řadový zastupitel Prahy 11. Přitom o celé kauze už Lidové noviny informovaly loni v dubnu.

Na podivné toky z hazardu přišli někteří sportovci, když z webových stránek ministerstva financí zjistili, že přes jejich jednotu protéká nestandardní množství peněz. Aniž by cokoliv tušili, pět milionů korun jim na konci roku 2011 poslala společnost Helvet Group provozující rozsáhlou síť heren a kasin značky Magic Planet (hazardní firmy tehdy měly zákonnou povinnost odvádět 20 procent ze zisku na veřejně prospěšné účely).

Tehdejší předseda výkonného výboru jednoty Petr Hrabal, mimochodem zastupitel městské části za ČSSD, ale miliony krátce poté poslal na účet společnosti SW – Transparency, založené bývalým fotbalistou Tomášem Kuchařem. Údajně proto, aby opravila plášť a střechu sportovní haly. K žádným opravám ale prokazatelně nedošlo. Peníze zmizely. "Je to už rok a půl stará záležitost. K tomu se už vůbec nebudu vyjadřovat," říká dnes Petr Hrabal. Na webovém portálu městské části potom nedávno uvedl, že podle jeho informací neshledala policie na výše popsané transakci žádné pochybení.

Další podivné transakce

To ovšem není tak docela pravda. Kauzu dokonce pod svá křídla převzala krajská policie v Praze. "Případem se zabýváme a je ve fázi prověřování. Zjišťujeme okolnosti, zdali byl spáchán některý z trestných činů, či nikoliv," potvrzuje tiskový mluvčí pražské policie Jan Daněk. Podle důvěryhodných informací, které mají LN k dispozici, dokonce policie zahájila ke konci března s Hrabalem i Kuchařem trestní stíhání z důvodu zpronevěry.

Ještě před nějakou dobou se zdálo, že Hrabalovo působení v tělovýchovné jednotě je u konce. Sportovci ho totiž z jejích orgánů odvolali. Mezitím v útrobách účetnictví sportovního spolku objevili další podezřelé transakce, které opět předali policii. "Můžu potvrdit, že jsem podal další trestní oznámení. Nechci ale teď ventilovat, čeho se přesně týká,“ říká jeden z nich.

Vše se změnilo na prosincové valné hromadě. Pro pořádek je potřeba uvést, že na Jižním Městě působí hned několik sportovních oddílů. Vedle oddílů florbalistů nebo atletiky, které se mohou pochlubit několika stovkami členů a mezinárodními úspěchy, také volnočasovými oddíly, jako jsou fotbalisté nebo horolezci. Podle stanov má ale každý oddíl tři hlasy na valné hromadě.

„Hned nám došlo, že mají proti nám dostatek hlasů,“ říká jeden ze sportovců, který si nepřál být jmenován. Výsledek hlasování je vzhledem k probíhajícím vyšetřování překvapivý. Do výkonného výboru se vrátil Petr Hrabal, který v něm působí dodnes, a k překvapení všech také exstarosta Dalibor Mlejnský. Jako předseda jednoty působí Milan Špingl, známý trojbojař a mimochodem také Hrabalův švagr.

Klub odpadlíků

"Valná hromada proběhla v souladu se stanovami. Nikdo ji žádným legálním způsobem nerozporoval," protestuje Hrabal. Ten tvrdí, že florbalisté chtěli celou jednotu mocensky převzít, ale menším oddílům se naštěstí podařilo převratu zabránit. Vyústění je každopádně rozpačité. Hned několik oddílů, včetně zmíněných florbalistů, tělovýchovnou jednotu opouští. Těžko říct, zda z nelibosti nad nepovedeným „převratem“, jak tvrdí Hrabal, nebo proto, že se jim nechce sportovat pod dohledem minimálně dvou politiků s nemalými potížemi se zákonem.

Když už jsme u politiky, tělovýchovná jednota na Chodově vůbec působí jako poslední bašta politické reprezentace, která Prahu 11 ovládala v minulých letech. Kromě bývalého starosty Dalibora Mlejnského se totiž v její bezprostřední blízkosti pohybuje také exposlanec a bývalý radní za ODS Jiří Janeček, dnes předseda Občanské konzervativní strany a fanoušek francouzské nacionalistické političky Marie Le Penové (před několika týdny ji s velkou pompou pozval do Prahy). V prostorách tělovýchovné jednoty spoluprovozuje restauraci pod názvem Pivnice u bazénu. Janeček je mimochodem obviněn ve stejné kauze prodeje pozemků jako Mlejnský.

Nyní bude zajímavé sledovat, komu v budoucnu připadne několikapatrový hotel, jehož prostory jsou v majetku jednoty. "Předchozí nájemnici jsme vypověděli smlouvu, protože dlužila peníze za energie," popisuje Hrabal s tím, že jeho rivalové bývalého nájemníka protěžovali.

oddelicka

Související:

Reportéři ČT: Chodovský fotbal v ofsajdu. Reportáž o prodeji hřiště pány Mlejnským z JMND a Hrabalem z ČSSD

Komentáře  

+3 # Jan Dobeš 2015-04-21 13:56
Pan Hrabal si nevidí ani do pusy ani do kapsy, hlavně do té společné, městské. On by se jednotě, kde se utopily milióny, rozdal. "Dal bych vám klidně 500 000,-, tak dobře to s vámi myslím, ale zlí HPP11 vám je nedají." Na jednání se řeší, jestli 170 000 nebo nic, a on (demokraticky) navrhuje 334 000! - youtu.be/.../

Jak populistické! Kdo tuhle drzou svoloč volil?! Copak se na JM už nenakradla dost? Vy, kteří jste volit nešli, dejte si pár facek, protože tohle kvůli vám bylo tohle zvoleno těmi, co volit šli! A jak se Hrabal distancuje od Kárského! ČSSD jsou pořád ti samí - peníze, pejníze, peníze, vzájemně se ani znát nemusí a přesto si dokonale rozumí o co jim jde. Jsem zvědav, jak se ČSSD před dalšími volbami rozdrobí, tak jako ODS... v zastupitelstvu je jim každá straka dobrá!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Jiří Štyler 2015-04-22 19:58
Dobrý den pane Dobeši,
předvedl jste správnou analýzu stavu TJ Chodov. Jako starému chodovákovi je mi velmi líto, že je takto pošpiněno dobré jméno Chodova. Radnice Prahy 11 připravuje zcela novou, jasnou a průhlednou koncepci sportu. Každý žadatel grantu bude vědět, jaká částka bude rozdělena na jednoho sportovce. Všechny spolky s demokratickými principy a průhledným účetnictvím jsou přizvány k přípravě koncepce. Jejich náměty a připomínky jsou vypořádány.
S přáním pěkného dne Jiří Štyler
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Jan N. 2015-07-07 21:57
Doporučuji všem přečíst si vyjádření analfabeta Sýkory, který ani po 3/4 roce v zastupitelstvu neví, kdo jsou radní...
cituji: "Jsem rád, že se konečně někteří radní začínají ozývat a když se děje lumpárna, nebojí se bouchnout do stolu a zařvat nahlas svůj názor, navíc, když to jsou lidé vzdělání a zkušení jako jsou Ing. Urbánek CSc. a PaedDr. Kárský."

evidentně žije ještě v době minulé, v které jeho našeptávač pseudomagistr mlejnský rozkradl JM a chtěl s dr. Kárským zastavět každou volnou plochu...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Martin Farmačka 2015-07-08 08:19
Jane, dovolili jsme si odebrat z vaseho textu odkaz na tu snusku blabolu nekoho, kdo z MC tezi maximum, tezil z ni leta a misto aby dekoval radnici -at na ni sedi kdokoliv-, za dosavadni podporu, VYNUCUJE si nyni penize na svoji SOUKROMOU aktivitu takrka vyhrozovanim. Kdyz na neco nemam prostredky, tak to nedelam! Ovsem kdyz podnik vytrvale dotuje MČ, proc se snazit makat, ze? Lepsi je vymyslet petice, nic to nestoji...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Jan N. 2015-07-08 09:33
V pořádku, dával jsem to sem hlavně z důvodu, aby někdo pak nenapsal, že jsem to vytrhl z kontextu... K tomu co píšete - některé subjekty si zde holt zvykly být financovány někým jiným a vyžadovat si tyto prostředky i nadále. Jen a jen proto, že pracuji s mládeží nebo dětmi a budu se tím zaštiťovat, tak přeci musím obdržet to oč žádám... Alespoň takové je zřejmě smýšlení přežvýkavce Sýkory (to, že je přežvýkavec soudím dle posledního ZMČ), který sedí v lavici s věčně na*raným výrazem - a já se ptám, kde je ten stále usměvavý Sýkora z plakátů a billboardů, kterého někteří volili???
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Adam G. 2015-07-08 11:29
Ještě jednou dobrý den,

nezlobte se ale tohle moc nechápu, celkem rád bych si to přečetl celé, zajímá mě názor protistrany, ale vy snad máte pocit že uvěříme všemu co se kde napíše a proto je lepší nám informace cenzurovat? :-(

Adam
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-2 # Martin Farmačka 2015-07-08 13:07
Zdravim vas, Adame. Podobne jako jine kluby nezverejnuji obsah svych webu na strankach jineho klubu, nedelame to ani my. A pokud ano, tak po vzajemne dohode. Bezne nelinkujeme zmatene petice ODSaku, nyni zahnanych od penezovodu MC, ani jejich ucelove sestrihane zaznamy ze zastupitelstva a nenajdete u nas ani jejich volebni program... mimochodem: jiz jeho druhy bod "I nadále zabezpečíme průhledné nakládání s majetkem obce..." je krutym vysmechem obyvatelum JM a neustale me prekvapuje, jak si modří mohli myslet, ze lide jsou tak hloupi, aby jim uverili a volili je.

Takze: takovou reklamu zdarma si od HPP11 nezaslouzi a ctenare pro sve opustene stranky si musi najit sami tim, ze budou delat neco uzitecneho pro JM. Ne tim, ze budou kricet: dejte nam obecni penize, nebo uvidite! A krici pan Sykora, ktery by spise mel nahlasit podjatost, protoze penize chce (znovu!) pro svuj klub. Kdyz si penize mohli brat, brali si je a nikoho se neptali, ted po volbach musi spolupracovat, coz se jim nechce, coz ani neumi. Bohuzel, to v sobe nese dusledky, jake pozorujete i komentujete.

Jste inteligentni clovek, vygooglenim citace "Jsem rád, že se konečně někteří radní začínají ozývat" ihned naleznete, co hledate:-) Za sebe rikam: jedna se o dramatizaci udalosti ve sportovni komisi... samozrejme, ze uvedeni nespravneho vlastnika budovy bylo pochybenim, ale nic se nezameta do kouta, vec se resi. Rozhodne by MC o penize nezchudla a na omyl by se prislo zahy. Jak zastupitelsvo, tak komise a vybory jsou o vymene nazoru, o spolupraci a o vzajemne kontrole. Ja osobne vitam kazdy nazor, pokud je konstruktivni a jeho autorem muze byti i opozice.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Adam G. 2015-07-20 16:57
Ještě jednou dobrý den,

Díky za návod, článek jsem dohledal. Ale že by šlo o reklamu kdyby to bylo necháno v původní podobě... No nevím :-) Podle mě pokud je něco jasného tak názor chytrého informace protistrany nijak neovlivní, no a pokud to jasné třeba není, tak přece chytrého nepřesvědčím o své straně tím že mu informace smažu, a o hlupáky předpokládám nestojíte :-)

Jelikož ten zápis co tam uvádí nezpochybňujete tak beru to že je autentický, a zatímco u té budovy chápu že to je formální překlep nebo nedostatek, tak hlasování o odvolání předsedy mi už zas tak běžné nepřijde... A jestli chápu ten "souboj" správně, tak p.Horník a Sýkora vystupují každý ve prospěch svého klubu (logicky), tak ta připomínka o podjatosti je správná, ale tím pádem se týká i p.Horníka ne?

Díky a mějte se

Adam
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-5 # Otmar Mansour 2015-07-22 13:06
Dobrý den,
pan Horník dává najevo svoji podjatost při jednáních sportovní komise. Viz: praha11.cz/.../.... Děkuji.
O.M.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Martin Farmačka 2015-07-22 20:53
Adame, odkazy na "konkurencni" politicke produkty povazujeme za stejny jev, jako kdyby si Coca Cola na sve stranky dala odkaz na Pepsi. Zakaznika to neurazi, zakaznik si napoje vyhleda a sam usoudi, co pit lze a co naopak je nechutne:-) Je mi jasne, ze VAS jen tak neco neovlivni, presto mezi nami ziji obcane dosud netusici, jake ZLO na JM bujelo a co za stejne zlo (kupodivu) volby prezilo - kvuli cemuz se pred volbami i rozdrolilo na zla mensi (pripominam clanek "Loutky mají nové pány" > hpp11.cz/.../...) - nektere obcany jakasi objektivita skutecne nezajima.

Panove Hornik / Sykora > mezi nimi je "drobny" rozdil. Pan Sykora je leta podporovan modro-oranzovo- rudymi a ted nechce pochopit, ze je na case obdarovat i jine kluby, ktere si na dotace MC dlouhodobe nesahly. Pokud neudrzi svuj podnik v plusu, holt si bude muset zacit shanet sponzory a snazit se prezit, tak jak to delaji jine subjekty kdekoliv jine, majici mnohem vice clenu nez ma Dukla Jizni Mesto. Verte, ze kdyby volby dopadly spatne, inkasoval by dnes pan Sykora v tichosti znovu a znovu, (podobne i TJ Chodov pana Hrabala), a nikdy by vas nenapadlo stavet ho s panem Hornikem vedle sebe, ci dokonce kohokoliv vinit ze stretu zajmu. Padl monopol, jsou tu novi zajemci o granty a zadost je normalni formou projevu zajmu. Ze se Dukla nechce o penize podelit, je smutne, ovsem nikdo si obecni penize nebude vynucovat! Pritom stacilo, aby minula garnitura nechala v kase nejaky zlatak navic a bylo by dnes vse snazsi.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Jan Netolický 2015-08-03 18:11 Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Jan Netolický 2015-08-03 18:19
Pan Horník bude asi kozel zahradníkem.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # Martin Farmačka 2015-08-03 18:51
Co vim, tak pan Hornik ma ve sportovnim klubu 2x vice lidi nez pan Sykora, neni soucasti statem dotovaneho (narodniho) podniku Dukla, roky nedostal od modro-oranzovyc h nic, a rozhodl se zmenit totalitni pomery na JM, proto se ve svem vlastnim volnu a na ukor rodiny zapojil do politiky, nebot klientelisticke vazby na JM zacaly byt neprehlednuteln e a samo se nic nezmeni. PROTO preci jeste neni "kozel zahradnikem".

Informaci o sporu ve sport. vyboru, prezentovanou zrovinka na webu ODS (jenz na JM řádili jako cerna ruka), je treba brat s rezervou. Novy trend "kdyz nedostaneme my, tak nikdo", ma mnoho podob a neinformovaneho obcana snadno ošálí. Tohle oni umi dobre. Jak lidem lhali pred volbami, tak v tom pokracuji jinou formou a odvadi pozornost od podstatnych skod, ktere sami natropili. Nejhorsi je to, ze cinnost JMND nema pro obcana JM zadny pozitivni vystup. Aby take ano, kdyz by tu radi vsechno zastaveli... ti nevedi, co normalni clovek potrebuje k zivotu, jinak by se o to poslednich 8 let snazili.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Jan Netolický 2015-08-03 19:22
To že má pan Horník 2x více lidí, ještě neznamená , že ze své politické funkce bude dělat podvody za naše peníze.A jestli to není pravda , tak mě přesvědčete o opaku.Vždyť jste se bili v prsa , že jste tady pro obyvatele JM. Otevřená radnice lidem....A takové balamucení lidí to umíte zase Vy.Takže si napřed zameťte před svým prahem.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # Martin Farmačka 2015-09-02 14:15
Pane Netolicky, na vysvetlenou > fc-haje.cz/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Martin Farmačka 2015-08-07 14:09
Pane Netolický, škoda, že s vaším vnímaním spravedlnosti jste se stejně urputně nezajímal o rozdělování peněz za éry pana DM.

TJ Chodov (funkcionáři Hrabal / Mlejnský ; ČSSD / JMND), Atletika Jižní Město (pan Kárský z ČSSD - nechvalně známý iniciátor zahušťování JM další výstavbou, dnes sedí ve sportovní komisi, kam byl dosazen kolegy z ČSSD), FC Dukla Jižní Město (funkcionář Sýkora se po boku D. Mlejnského dokonce rozhodl stát zastupitelem a příliv financí si ohlídat), Tenisová škola pana Smrčky při Donovalské (pronájem pozemku pod nafukovací halou za 10 000,- na celý rok - tuto částku mu klienti splatí do týdne), spol. Time 4 Sport (dodnes bez skrupulí přeprodávající obecní sportoviště při ZŠ Mikulova dalším zájemcům, vše spravuje kupodivu pan Sýkora) nebo jistě vzpomínáte, když půl roku před volbami Radnice Prahy 11 záměr zajistit pronájem thaiboxerům v KD Opatov (patro nad knihovnou) na příštích deset let za stejně výhodných podmínek, jako mají u stávající smlouvy. Více zde > hpp11.cz/.../... - tyto subjekty si žily (žijí) na JM vemi dobře. Ovšem na úkor MČ P11, což podtrhávala laxnost obyvatel k dění na JM.

A od vás tehdy nezaznělo ani slovo... buď s tím souhlasíte nebo o tom vůbec nevíte. Teď co je horší? Každopádně peníze jsou pryč. Rozumíme si? PRYČ! Vše tehdy proběhlo "právně v pořádku" - po takové spravedlnosti voláte, že? Zatímco "balamucení", o kterém píšete, vás ani MČ nijak nepoškodilo. Nerozumím vašemu rozrušení, zato velmi pozorně registruji, že předešlá svinstva (záměrně?) necháváte bez povšimnutí. Holt volič má krátkou paměť a jiné to nikdy nebude.

Neobhajuji své kolegy, každý jedná sám za sebe a má k tomu důvody. Jistě se celá věc vysvětlí, třebaže opozice ji nafukuje. Byly jim opodepřeny peníze do spřátelených klubů, už si je nemohou rozdělovat sami - což je VELMI zlobí.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # sportovec z Chodova 2016-06-11 07:01
Info pro pana Látala a ostatní:
www.hpp11.cz/.../
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Copyright © 2018 Hnutí pro Prahu 11. Všechna práva vyhrazena.
By Free joomla 1.7 Templates
TOPlist