• Nový stavební zákon bere lidem práva, stejně kontroverzní novela zákona o EIA míří do Senátu


fb.novela.EIA

• Poslanecká sněmovna odmítla pozměňovací návrhy Senátu k novele stavebního zákona a schválila svou verzi se 131 "vylepšeními" včetně omezení práv veřejnosti na účast v procesu povolování staveb. Rozsáhlá novela mění na 40 dalších předpisů a o slibovaném urychlení a zjednodušení procesu nemůže být řeč.

Stoprocentně pro ní hlasovali poslanci za ANO a ODS, v těsném závěsu za nimi KSČ a ČSSD. Poslanci ANO a ČSSD zřejmě podruhé zapomněli na programové prohlášení vlastní vlády, kde slíbili neomezovat práva veřejnosti ve vztahu k životnímu prostředí.

Voliči, a co vy na to? Budete k těmto politickým stranám v říjnu 2017 stejně netolerantní?

• Detailní hlasování poslanců > zde

• Senátor ing. Ladislav Kos k novele stavebního zákona při projednávání v Senátu: 

 2017.06.27.Hlasovani.o.novele.stavebniho.zakona

Další omezení práv veřejnosti se chystá v novele zákona o EIA, která nyní míří do Senátu, a to zejména ve zrušení tzv. podlimitních záměrů a navýšení limitních hodnot pro zjišťovací řízení.

Bytové soubory do 5 ha, parkoviště/garáže do 500 stání, obchodní plochy do 6000 m2 - to vše bez projednání v EIA, bez účasti laické i odborné veřejnosti. Obracejte se proto na senátory. Jako inspiraci uvádíme otevřený dopis veřejné ochránkyni práv Novela EIA - neberte lidem práva > dopis

Připojujeme rovněž příklady kontroverzních projektů na Jižním Městě, které by neprošly zjišťovacím řízením EIA a veřejnost by se nemohla vyjádřit ani k územnímu či stavebnímu řízení > zde

EIA je osvědčeným nástrojem nejen ke zmírnění dopadů záměrů na životní prostředí a lidské zdraví ale i k zapojení veřejnosti do přípravy stavby.

Na případu stavby Bytového parku Roztyly lze ukázat, jak rozdílně bylo přistupováno k povolování a realizaci této stavby, kdy 2. etapa výstavby (téměř shodná s etapou 1 - jen o 7 parkovacích stání více) prošla procesem EIA - bylo vydáno závazné stanovisko EIA se 4 stranami podmínek pro přípravu, realizaci a provoz záměru. V případě 1. etapy EIA neproběhla, dotčené úřady nestanovily žádné podmínky realizace záměru ani zmírňující opatření - výsledkem toho byla rozsáhlá likvidace zeleně, s pravděpodobným výskytem zvláště chráněných druhů živočichů, bezohledná výstavba, která obtěžovala okolní obyvatele hlukem a prachem i o víkendech a pozdních nočních hodinách...

Novela trpí i dalšími závažnými nedostatky - ruší možnost veřejnosti a dotčených orgánů vyjadřovat se k nezávislému posudku k dokumentaci EIA, stejně jako právo orgánu EIA nařídit zpracování variantního řešení záměru v dokumentaci EIA - zpracování záměru (např. tras liniových staveb) ve variantách tak bude pouze na libovůli investorů!

• Více k tématu též na webu Platformy 21 > www.vrattelidemprava.cz| • Nedej se Plus: Vymazáni paragrafy > VIDEO

Ing. Aleš Kulhánek, HPP 11

Ucpat.hubu.verejnosti

Související:

Novela stavebního zákona: 27.6.2017 je poslední šance vrátit lidem práva v Poslanecké sněmovně

• ANO a ČSSD s podporou ODS podrazily před volbami občany. Vládní koalice porušila jasný závazek a nezabránila největšímu škrtu občanských práv po roce 1989

• Kontakt na senátory > zde

 Kontroverzní projekty bez účasti veřejnosti v EIA

• Novela zákona o EIA - Neberte lidem práva

• Výklad směrnice EIA - Záměry v oblasti infrastruktury

• Poslanci omezili přístup ekologických spolků do stavebního řízení, připomínky Senátu odmítli

• Stavby se mají zrychlit, zákon ale také omezí účast občanů na rozhodování

• Poslanci odmítli návrhy Senátu ve stavebním zákoně

• Prostě vás umlčíme (Hnutí ANO 2011 uspělo ve volbách 2013 zejména díky protikorupčnímu étosu. Vzhledem ke zkušenosti s podobnými „netradičními“ stranami je příznačné, že své první volební období ve vládě i Poslanecké sněmovně končí prosazením zákona, který netransparentní rozhodování a korupční prostředí podporuje. Občanská práva byla „vytunelována“ ze zákona o ochraně přírody, který je ve výlučné kompetenci ministra životního prostředí. Richard Brabec zvedl ruku pro. Něco podobného neučinil žádný z jeho předchůdců.)

• Zeman podepsal stavební zákon, který zrychlí povolovací řízení

• Auto*Mat+Arnika: Přípravy nového Metropolitního plánu ignorují veřejnost

 

Komentáře  

+6 # Aleš Kulhánek 2017-06-30 23:05
Hnutí ANO se chová vskutku demokraticky. Na jednání Komise pro strategické územní plánování 29.6.2017 zastupitel Ondřej Prokop (ANO) hlasoval proti účasti 2 zastupitelů HPP11 a senátora Ladislava Kose na jednání komise. Nebýt opakovaného hlasování, nebyli bychom připuštěni.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Martin Farmačka 2017-07-01 03:45
(K predeslemu vzkazu pana Kulhanka:) Pro neinformovane ctenare dodavam, ze komise a vybory byly po odvolani starosty Stylera "demokraticky preskladany", cemu rozumejte tak, ze kazda strana z prodeveloperske koalice (s hrstkou volicskeho potencialu) si dodala "odbornika", ktery hlasuje jak potrebuje prodeveloperska koalice. A to je ona demokracie made in Jihomestske Palermo, kterou samozrejme HPP 11 pravem kritizuje, ale "byla odhlasovana" vetsinou, takze na P11 plati tato.

Skutecne demokraticky byl zvolen senator Kos, ktery ze sve funkce je obcany delegovan, aby dle uvahy dohlizel na podobna jednani, jakym byla komise pro strategicke planovani. Pokud Ing. Prokop hlasoval proti jeho setrvani na komisi, je to smutnym obrazem zastupitele ANO, ktery se prilis nechava unest osobnimi duvody, coz vyustuje v malicherne chovani, napr. ze senatora Kosa blokuje na fb ANO Praha 11 nebo ho nechce strpet na komisi, kde je principielni podezreni, ze prodeveloperska particka ANO / TOP / JMND / CSSD / ODS a KSCM upece obcanum P11 neco vskutku nechutne betonoveho a jako poradni organ to podstrci prodeveloperske rade ANO / TOP / prebehliku, kde sedi tez Ing. Urbanek z TOP, velky fanda vystavby cehokoliv kdekoliv. Svuj post zastava proto, ze uzemnimu planovani pry "dobre rozumi".
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Roman V. 2017-07-01 09:48
On je Prokop prý odborníkem i na vodohospodářstv í a energetiku, prostě na vše. Jen na předvolební kampaně není, jinak by Válková byla už v Senátu, ale naštěstí není :)
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+2 # Aleš Kulhánek 2017-07-13 12:31
Hnutí ANO, které na Praze 11 v případě nejrůznějších kontroverzních stavebních záměrů horlivě brání práva vlastníka na výstavbu, na celostátní úrovni naopak PRÁVA VLASTNÍKŮ VÝRAZNĚ OMEZUJE.

Díky novele stavebního zákona bude nyní možno získat stavební povolení i v případě, když dotčené pozemky nebudou vaše. Pokud s výstavbou (např. inženýrských sítí) na vašem pozemku nebudete souhlasit, máte možnost obrany - soudit se.

Zda spor vyhraje jednotlivec nebo např. bohatý nadnárodní koncern, nechám na úvaze čtenáře.

Občané této země se přeci musí trochu uskrovnit, aby chudáci developeři, průmyslníci a nadnárodní koncerny mohli trochu vydělat. Vše ve jménu tzv. ekonomického rozvoje a konkurenceschop nosti ČR. Ústavní práva na vlastnictví a zdravé životní prostředí mohou jít stranou.

Přečtěte si komentář k novele stavebního zákona od senátorky Seitlové:

seitlova.cz/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Anna 2017-07-21 10:12
Píše senátorka Seitlová,která společně se senátorem Kosem, bojuje proti omezení práv veřejnosti na účast v procesu povolování staveb.

Včera (19.7.)schválen ou novelou o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) zásadně dochází ke snížení služby ve prospěch ochrany zdraví občanů a jejich životního prostředí.
Ještě ke všemu nyní obce nejspíše budou muset zakládat občanská sdružení, aby ochránily zájmy své a svých občanů.

O dva hlasy včera bohužel neprošel můj pozměňovací návrh k novela o EIA, který měl umožnit, aby i obce a kraje mohly podat odvolání proti rozhodnutí zjišťovacího řízení. Pro novelu nehlasovalo mnoho senátorů za ČSSD i ANO, ačkoliv i mezi nimi se najdou starostové obcí.

Více v záznamu projednávání novely Senátu zde: senat.cz/.../...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # Všetečka 2017-07-23 16:03
Senát velkou většinou odmítl v tomto týdnu rozumný návrh senátora Ladislava Kose na změnu novely zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA). Novela jde zpět na stoly poslancům, ale nevrací práva občanům, které jim vzala nedávno schválená novela stavebního zákona, jež šla proti Ústavě ČR. Neopravená novela naopak ještě více omezuje veřejnost v právu chránit přírodu a své okolí.

Hlavní zodpovědnost nese předkladatel zákona, vicepremiér a ministr životního prostředí Richard Brabec, který výslovně odmítl návrh senátora Kose a tím výrazně přispěl k nesouhlasu většiny Senátu. Vláda tak podruhé za sebou zásadně porušila své programové prohlášení, v němž se výslovně zavázala zachovat práva občanů.

Pro vrácení práv občanům hlasovali např. senátoři zvolení za Zelené a za Piráty, polovina lidoveckých senátorek a senátorů či Jiří Dienstbier, Jaromír Jermář a Eva Syková z klubu ČSSD. Proti občanům se postavily senátní kluby ODS, ANO a ČSSD a další senátorky a senátoři.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Anna 2017-08-23 17:16
Díky pane senátore Kosi za Vaši práci.

Skupina 17 senátorů včera 22.8.2017 napadla u Ústavního soudu (ÚS) novelu stavebního zákona, která omezuje účast spolků na stavebním řízení. Senátoři mají za to, že některé paragrafy jsou protiústavní a novela jako celek nepovede ke zrychlení stavebního řízení.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Michal H. 2017-08-24 10:01
„Snaha byrokratického aparátu nekomplikovat si život názorem veřejnosti je stálá,“ konstatoval senátor Ladislav Kos (HPP11). Nebezpečí oklešťování lidských práv a svobod je podle něj trvalé. Občanské Spolky jsou házeny do jednoho pytle. „Princip kolektivní viny není správný,“ poznamenal senátor Kos.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Copyright © 2019 Hnutí pro Prahu 11. Všechna práva vyhrazena.
By Free joomla 1.7 Templates
TOPlist