• Bitva o stavební zákon: Senátor Kos hostem pořadu Události, komentáře

2017.08.22.UK.LK.Novela.stavebniho.zakona• VIDEO: Senátor Kos hostem pořadu Události, komentáře na ČT 24 dne 22.8.2017

Senátor Kos, zvolený za HPP 11, se postavil proti omezování veřejnosti ve stavebních řízeních, které nepodléhají posuzování vlivů na životní prostředí. Toto omezení totiž přinese novela stavebního zákona. Senátor Kos považuje tento krok za protiústavní, a proto spolu s dalšími šestnácti senátory podepsal ústavní stížnost připravenou stranou Zelených. Na toto téma vystoupil Kos 22. 8. v Událostech, komentářích, kde diskutoval se svým kolegou ze Senátu Milošem Vystrčilem (ODS).

Senátor Kos zde vyzdvihl negativní dopady na všechny obyvatele ČR, kteří tímto ztrácejí jednu z možností, jak ovlivňovat svůj nejbližší životní prostor. To v případě, kdy vedení obce pracuje více pro developery než pro občany, může mít fatální dopady na kvalitu života místních obyvatel. HPP 11 o tom ví své, když svou aktivitou zabránilo výstavbě (zasáhlo do výstavby), stačí vzpomenout např. na kauzu Litochlebského náměstí, na němž měl vyrůst mrkodrap pochybného developera Tweelingen. Zachování účasti veřejnosti ve stavebním řízení tak činí jednání transparentnější a zachovává ve společnosti prvky demokracie.

Bohužel, často zmiňované zjednodušení přípravy staveb novela nepřinese, na čemž se v Událostech, komentářích oba senátoři shodli. Je proto s podivem, proč koalice ČSSD/ANO/KDU-ČSL spolu s KSČM tento zákon schválila. Velké díky ve snaze navrácení účasti veřejnosti patří mimo jiné i senátorkám Jitce Seitlové (KDU-ČSL) a Renatě Chmelové (VLASTA), které stížnost také podepsaly.

Příprava staveb bude jednodušší. Vykázání spolků z řízení ale posoudí Ústavní soud

Ústavní stížnost míří na část stavebního zákona, která omezuje spolky

(Pozn. Ing. Kos kandidoval v okrsku Praha 11, Praha 15, Praha 22, Praha-Benice, Praha-Dolní Měcholupy, Praha-Kolovraty, Praha-Královice, Praha-Křeslice a Praha-Nedvězí)

Martin Farmačka, HPP 11

Související:

• VIDEO: Nedej se - Vymazáni paragrafy (Neděle 18. 6. na ČT2)

Radnice kope za občana, to je prý něco jako přírodní zákon. Šlechtová žije mimo realitu

• 27.6.2017 > Poslanecká sněmovna dnes odmítla pozměňovací návrhy Senátu k novele stavebního zákona a schválila svou verzi se 131 "vylepšeními" včetně omezení práv veřejnosti na účast v procesu povolování staveb.Poslanecká sněmovna dnes odmítla pozměňovací návrhy Senátu k novele stavebního zákona a schválila svou verzi se 131 "vylepšeními" včetně omezení práv veřejnosti na účast v procesu povolování staveb. Stoprocentně pro ní hlasovali poslanci za ANO a ODS,v těsném závěsu za nimi KSČ a ČSSD > hlasování

Proč stavební zákon oklešťuje naše práva?

Senát vrátil stavební zákon poslancům, spolky ochránců ale nepodpořil

 

Komentáře  

+8 # Michal H. 2017-08-24 10:09
Ladislav KOS, senátor /HPP11/
--------------------
Ministryně Šlechtová, když byla v Senátu, respektive na výboru, tak se zastávala omezení účasti veřejnosti a říkala, že vlastně hájí zájmy občanů obec. Ovšem je to jen v některých případech, kdy je osvícený starosta, hejtman a podobně a já bohužel ve svém volebním obvodu na Praze 11, 22 zažívám to, že obec prostě v těchto stavebních a podobných záměrech zájmy občanů nehájí a pak je skutečně na tom, aby občané nějakým způsobem reagovali, připomínkovali ty záměry a podobně.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+9 # Syslová 2017-08-24 17:06
Radnice kope za občana, to je na P11 velká utopie paní ministryně Šlechtová.

Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová žije v jiném světě. Na výčitky, že stavební zákon omezil právo občanů mluvit do toho, co se kde postaví, opakuje: Práva občanů nezastávají jen neziskové organizace, spolky, ale především obec. "A obec je vždy členem každého řízení v rámci získávání stavebního povolení. Takže práva občanů České republiky v žádném případě nejsou omezena."

V praxi léta slýcháme o radnicích, které jdou developerům na ruku. O podezřelých změnách územních plánů a pozemkových operacích. O sporech o bytovou a komerční výstavbu, ve kterých stojí občané a politici nebo občané a úřady proti sobě. O střetech stavebních zájmů komunálních politiků. Denní chleba regionálního zpravodajství! Ministryni Šlechtové to ale nějak uniklo. Obec podle ní kope za každého občana, to je něco jako přírodní zákon.

Kdybychom převzali logiku paní ministryně: Jak například může zastávat práva občanů radnice, která přijímá od developerů sponzorské dary, až jakési odpustky za souhlas s větší výstavbou? Dost špatně. Svěřit se jí do rukou i se svými právy by bylo bláhové.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Aleš Kulhánek 2017-08-27 12:16
Dobrá práce! Díky patří straně Zelených, Láďovi Kosovi, paní senátorce Seitlové a dalším 15 odvážným senátorům, kteří se nebojí jít proti aktuálnímu "pro-developers kému" proudu.

Pevně věřím, že Ústavní soud rozhodne příznivě pro práva veřejnost, hájit své životní prostředí a zdraví.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-5 # Josef Krutil 2017-09-20 10:23
Kvůli takovým jako jsou Zelení, různé spolky aktivistů a nyní již i HPP jsme v ČR "100 let za opicema". Stačí vyjet jen k našim sousedům do Rakouska a jen čumíme na stovky km dálnic, tunelů, sportoviště, lyžařská střediska, a pod., zatím co u nás se musí nejdříve jakýkoliv stavebník, včetně státu, několik let přetahovat s výše uvedenými brzdami rozvoje.....hla vně že vás to baví.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+1 # Roman V. 2017-09-20 15:24
V Rakousku vládne zelený Bellen. Já zelené nevolím. Nemam je moc rád. Volím HPP11. To chce zeleň bez toho, aby členové HPP11 řešili záchodky pro neutrální pohlaví, migranty a jiné věci. :)

Vývoj není vše zabetonovat...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+4 # Roman V. 2017-09-20 15:25
Tedy Bellen je prezident, ne premiér, ale i tak...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Michal H. 2017-09-20 17:17
Pane Krutile, průzkum, který prováděla Masarykova univerzita na vybraných stavebních úřadech ukázal,že z celkem 4000 stavebních řízení se pouze 250 účastnily spolky, které podaly jen 17 odvolání a 2 žaloby.

Za zvlněné silnice na Ostravsku a za sesuvy půdy v Českém středohoří taky mohou zelení aktivisté? Ne za to může nekvalitní práce firem, které najal stát.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-5 # Nora 2017-12-03 16:55
Bydlíte v Praze, když chcete zelěň a klid, stěhujte se na venkov.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+3 # Martin Farmačka 2017-12-03 17:37
Dovolim si vas opravit: bydlime na Jiznim Meste, ktere je v Praze i v republice naprosto unikatni tim, jak je postaveno a jak se tu spokojene da zit, pokud je nejaky magistratni idiot, podporovany developery, nezacne svevolne zalevat betonem proti vuli obyvatel JM. Treba hnuti ANO slibovalo v roce 2014 zabraneni megalomanskych zameru vystavby a ted je samo prosazuje. Takze to neni o venkovu, ale o porusovani volebnich slibu ANO / TOP. Zvlastni, ze lhari vam nevadi, ale ze zmizi stavajici zelen, je v poradku... inu, anonym si muze napsat co chce, jenomze v demokraticke spolecnosti se pod sva slova ma zvladnout i podepsat, jinak je u me zbabelec.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+6 # Martin Farmačka 2017-09-20 13:06
Pane Krutile, zalozte stranu s toutou retorikou, vrhnete se do voleb, vyhrajte a STAVTE. Ale ne ze jako ANO slibite zabranit megalomanskym projektum a potom se na volice vy...... - to je krivarna.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+5 # Svoboda 2017-09-20 13:20
Pane Krutile, za to, jak vypadají naše dálnice, tunely, silnice nemůžou ani Zelení ,ani občanské spolky, HPP11 už vubec ne. Za to mohou minulé vlády ODS i ČSSD. Za to mohou minulí ministři dopravy a minulí ředitelé ŘSD. Za to mohou Zemanové, Klausové, Ŕebíčkové, Šlingové, Bártovė a jim podobní.
Pláčete tady na špatném hrobě.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Copyright © 2018 Hnutí pro Prahu 11. Všechna práva vyhrazena.
By Free joomla 1.7 Templates
TOPlist