Články

• Studie Opatov - Na Jelenách dne 18.12.2018 na ZŠ Mikulova

2018.12.18.SSO.Studie.NO.1• Prezentace studie Opatov-Na Jelenách dne 18.12.2018 na ZŠ Mikulova

Magistrát prezentoval záměr zástavby přes hodinu v pozitivním a nadějném projevu. To podstatné ale nezaznělo zřetelně: 460 000 m2 zastavěných ploch, tisíce nových obyvatel, desetitisíce přijíždějících a tisíce nových parkovacích stání, 12ti patrové administrativní budovy. V případě varianty “B” jsou tato děsivá čísla ještě vyšší.

Když bylo nejhůř, použila se kouzelná větička - všechno je nezávazné a věcí investorů. Úvod prezentace však přinesl podstatnou informaci: Studie je územně plánovací podklad, stavební úřad by k ní měl přihlížet. V praxi to může např. znamenat, že investoři se rozhodnou realizovat zástavbu, která se jim vyplatí (např. byty, kanceláře), ale pokud by dle studie měli postavit školku nebo sociální zařízení pro seniory, mohou studii ignorovat. Aktivita v režii MČ a MHMP tak může území Opatov - Na Jelenách dovést k max. vytěžení území. Studie nevyřešila problematické záměry v území (parkoviště P+R a megalomanský administrativní komplex Nový Opatov), naopak, přijala je téměř v plném svém rozsahu. Přestože se zadání územní studie a její zpracování připravovalo několik let, na dotazy občanů organizátoři projednání (městská část) vyčlenili pouhou hodinu. Magistrát (bohužel jako obvykle) navíc stanovil velmi nevhodné načasování připomínkování studie - přes Vánoce, termín 7.1.2019. Shromážděné obyvatele Opatova / Chodova přednášející o pozitivech obří zástavby příliš nepřesvědčil.

Zastupitelé Hnutí pro Prahu 11 se zúčastnili obou projednávání územní studie a připravují připomínky, které budou zveřejněny na našem webu a facebooku. HPP 11 podporuje vznik veřejného venkovního koupaliště. Území Na Jelenách je přírodně cenné a jeho zástavba administrativou pro JM nevhodná.

• GRAFIKA - vizualizace varianta A a var. B > ZDE | • Celý videozáznam z jednání zde > ZDE

• Informace na webu MČ P11: Veřejné projednání návrhu územní studie

 


• Studie Opatov - Na Jelenách dne 18.12.2018 na ZŠ Mikulova | Ing. Štyler (HPP 11) kvituje, že se Opatov řeší koncepčně

Jsme rádi, že vzniká studie zastavitelnosti Opatova, že se někdo konečně zaobírá územím jako celkem a ne “salámovou metodou” jako developeři, tj. nekoncepčně. Při vědomí platného územního plánu a nastavené zastavitelnosti tohoto území, jsme připraveni s investory dál jednat. Připravená územní studie (zejména její varianta “B”) těží dané území na maximum, naší představou je po dohodě s investory, maximálně 50 - 70% využití kapacity daného území. Rozhodně nepřipustíme zástavbu, jaká je nyní nabízena developerům v územní studii zejména ve variantě B, tj. na maximum. Dané území v technických i veřejných parametrech (zejména z hlediska dopravy či dodávky pitné vody) takovou zástavbu neunese a výstavbou v takovém objemu Chodov a Jižní Město zničit nenecháme. Ing. Jiří Štyler. HPP 11, Chodovský spolek

Komentáře  

+1 # Aleš Kulhánek 2018-12-21 14:14
Kompletní územní studie je ke stažení zde:

praha11.cz/.../...

Hezké Vánoce.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+9 # Karel Stava 2018-12-24 08:07
Tak jsem si ty plány v čase Vánočním prohlédl...a nemam slov.
,,,tomu říkám majstrštyk..zru šit jediné parkoviště pro zdejší obyvatele a místo nich vyšvihnout další domy. Kde budou parkovat..staří i nový obyvatelé..kam budou chodit nakupovat..v okolí je jen Tesko..škola a školky jsou asi taky nafukovací..? Voda..elektřina odpady..to je dimenzované taky na nekonečno ??
..mam dojem..že někdo se tady z Jižního Města snaží fakt vyrobit místo k nežití :-(((
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
+10 # Jiří 2019-01-03 09:08
Dobrý den, děkuji za Vaši reakci, plně se s ní ztotožňuji. Navíc si myslím, že je třeba čtenářům také umožnit malý výlet do historie pokusů o zástavbu území Opatov - Na Jelenách. Pozemky v daném území byly vydány restituentům či jejich potomkům. Velkou minoritu držel MHMP. Pozemky mezi Chilskou a Starochodovskou ulicí dali vlastníci (až na jednoho) dohromady, přistoupil k nim developer Reflecta a.s. s jednatelem JUDr. J. Sklenkou a společně vytvořili společnost Starochodovská, a.s. Ta pak od MHMP v r. 2010 odkoupila (minoritu) 38 000m² pozemků za podivných okolností a za cenu pouhých 1 930 Kč/m². Připomínám, že to bylo na konci volebního období MUDr. Béma, kdy i pan Mlejnský byl zastupitelem HMP.

Obratem započala jednání o zastavění (či lépe za zabetonování) daného území. Developer Sklenka stále dokola prohlašoval, že stavba menší 120 000m² hrubých podlažních ploch (HPP) není pro něj ekonomicky smysluplná. HPP 11 mu opakovaně připomínalo „velmi výhodný“ nákup od MHMP. Developer si „oběhnul“ osoby, které potřeboval a požádal o úpravu koeficientu využití územního plánu. První stanovisko dávala tehdejší Mlejnského radnice.

Dobře si vzpomínám, jak v roce 2011 na jednání Výboru pro územní rozvoj (pod vedením J. Janečka, tehdy ODS) došlo na velké dohadování, jestli nenavýšit či navýšit, a když ano, tak o kolik. Tehdejší zastupitelé za HPP 11 jakékoliv navýšení odmítali. Při jednání výboru se však našel jistý Ohýbač územního plánu z TOP 09, který nabádal ke kompromisu. A nakonec ho prosadil spolu se svými bývalými stranickými kolegy. Šlo o navýšení o 50% proti platnému územnímu plánu. Nezbývá se než ptát, jaké pohnutky ho k tomu vedly?

Následoval tehdy standardní proces navýšení, samozřejmě v rozporu se stavebním zákonem, jak později potvrdil Nejvyšší správní soud, jenž nakonec na podnět obyvatel z ul. Starochodovská navýšení zrušil. A tím se dostáváme skoro do dnešní doby. Během krátkého období mého starostování (11/2014 - 11/2016), jsme začali a posléze i připravili návrh zadání regulačního plánu pro území Opatov - Na Jelenách (kde jsou stejní vlastníci). Cílem bylo zjistit možnou maximální zastavitelnost s přihlédnutím ke stávajícím podmínkám technické a veřejné infrastruktury a zatížení území škodlivinami. Regulační plán, v případě schválení, měl být pro developera závazný.

Návrh zadání, v r. 2016 schválen zastupitelstvem Prahy 11, zastupitelstvo HMP odmítlo. Zajímavostí je, že zastupitel Ing. Prokop (ANO) na P11 hlasoval PRO, ale jako zastupitel HMP hlasoval PROTI. Aby MHMP ukázal “vlídnou tvář“, připravil Studii zastavitelnosti , kterou nyní projednáváme, a která v případě schválení nebude pro developera závazná.

Za HPP 11 připravujeme připomínky ke Studii, protože podle našeho názoru obsahuje mnoho chyb a nepřesností. Především vytěžuje dané území nejen na maximum, ale podle našeho názoru za hranici již nyní zatíženého území, případně znehodnocuje přírodně cenné území Na Jelenách.

Jiří Štyler, zastupitel za Hnutí pro Prahu 11
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Copyright © 2020 Hnutí pro Prahu 11. Všechna práva vyhrazena.
By Free joomla 1.7 Templates
TOPlist