06.12.2022 • 00:48 • týden 49

Je cílem odradit zastupitele v pozici OSVČ (osoby samostatně výdělečně činné) od práce v zastupitelstvu? Každý člen obecního zastupitelstva má nárok na refundaci času, který stráví prací pro obec. Zaměstnaní zastupitelé mají svojí mzdu plně refundovánu bez ohledu na jejich výši, nicméně u podnikatelů stanovuje zastupitelstvo hodinovou sazbu za jejich ušlý zisk z podnikatelské činnosti.

Výše hodinové sazby pro OSVČ se napříč obcemi liší. Běžně se pohybuje v rozmezí 160 až 450 Kč. Na Praze 11 se dlouhodobě vyplácela tato náhrada ve výši 290 Kč/hodinu od roku 2007. Nový návrh Rady MČ Praha 11 pro rok 2012 však radikálně snižoval tuto částku na pouhých 50 Kč/hodinu a způsobil pochopitelnou nevoli v řadách opozičních zastupitelů, kteří tráví na zastupitelstvu průměrně jeden den měsíčně. OSVČ zastupitelé jsou zejména v řadách opozice a tento návrh jednoznačně směřoval k jejich diskriminaci a znamenal by pro ně, že za svůj čas odpracovaný na zastupitelstvu dostanou úhradu na úrovni minimální mzdy, zatímco mnozí členové koalice pobírají nejrůznější tučné odměny za výkon veřejných funkcí.

Koalice nereagovala na vstřícné kompromisní návrhy opozice a zastupitelstvo se tak dostalo do totálního ochromení v důsledku obstrukčních návrhů opozice na rozumnou výši hodinové sazby. Opozice totiž předložila více než 200 pozměňujících návrhů na změnu původních pravidel refundace, kdy postupně snižovala původní částku po jedné koruně. Starosta Dalibor Mlejnský byl situací naprosto zaskočen a nebyl schopen situaci řešit. Až na opakovanou výzvu opozice, aby svolal předsedy politických klubů a hledal kompromis napříč politickým spektrem, odhodlal se po maratonu asi čtyřiceti hlasování k jednání. Poté se političtí lídři dohodli, že materiál bude přerušen a hodinová sazba bude dojednána napříč politickým spektrem. Jednání zastupitelstva tak bylo odblokováno. Překvapivé bylo pozorování jinak suverénního starosty Mlejnského, který na několik desítek minut zcela ztratil schopnost řídit zastupitelstvo a bezradně sledoval, jak se mu rozpadá program jednání.

Ing. Radka Soukupová, zastupitelka za Hnutí pro Prahu 11


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit