06.12.2022 • 02:06 • týden 49

Cyklus setkání s tímto názvem probíhá v Centru současného umění DOX  již několik měsíců. Ve středu 15.2.2012 však přišlo nečekaně mnoho návštěvníků. Hlavním „tahákem“ včera byl totiž primátor hlavního města Prahy B. Svoboda. Veřejná diskuse byla připravena ve spolupráci Institutu aktivního občanství a Pražského fóra.

Organizátoři se nezalekli nečekaného zájmu a vpustili do sálu všechny příchozí. Velký sál DOX doslova praskal ve švech – lidé seděli v uličce na zemi, tísnili se podél stěn a v příchozích chodbách. Přes velké množství lidí vládla v sále příjemná atmosféra.

Primátorovými protihráči byli: Mgr. Alena Rybníčková - pedagožka, koordinátorka sdružení Pražské fórum; Ing. arch. Adam Gebrian - architekt, kritik, teoretik a propagátor architektury; Karel Randák – bývalý zpravodajský důstojník  a ředitel civilní rozvědky, nově  člen správní rady Nadačního fondu proti korupci Karla Janečka a Miroslav Kerouš - bývalý viceguvernér ČNB.

 

Primátor působil zpočátku hodně nervozně a snažil se hájit některé kroky magistrátu. Panelisté mu navrhovali různé postupy vedoucí k transparentnějšímu řízení města. Většinu z nich primátor akceptoval (větší spolupráci s neziskovým sektorem, pilotní využívaní participativního rozpočtu, zajištění veřejné diskuse o rozvojových záměrech, větší transparentnost při vypisování městských zakázek), byť někdy hledal řešení přímo na místě.

Následná diskuse s diváky se hodně točila kolem dostavby bazénu Šutka (, která je experty považována za neefektivní veřejný výdaj), debatovalo se o parkovacích zónách, o podobě pražských satelitní městeček, o zahušťování sídlišť,  o zakázce na pražskou čističku vod, o tunelu Blanka a hlavně o prázdné pražské pokladně. Dle primátora je město minimálně do roku 2016 zcela zatíženo splácením dluhů a na veřejné investice není kde brát.

A jaká že je primátorova vize Prahy? B. Svoboda by si přál, aby se v Praze postavil multifunkční koncertní sál. Jeho další ambicí je dostavovat město tak, aby veřejné prostory motivovaly Pražany ke vzájemnému setkávání a komunikaci. 

Většina návštěvníků debaty odcházela spokojena: primátorova mnohdy nečekaná otevřenost a kritika vedla k potlesku diváků, kteří se přišli na vlastní oči přesvědčit, že   primátor má snahu přimět magistrát k větší transparentnosti.  Kéž by nezůstalo jen u slov!

Ing. Radka Soukupová, zastupitelka za Hnutí pro Prahu 11


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit