29.09.2023 • 08:47 • týden 39

20.4.2015, Lidové noviny (str. 13), Tomáš Plnoň

V čele tělovýchovné jednoty na pražském Jižním Městě působí i exstarosta Dalibor Mlejnský. Velký počet sportovců ji opouští...

Bývalý starosta Prahy 11 Dalibor Mlejnský (původně ODS, dnes JM-ND) musí mít velmi silný vztah ke sportu. Na posledním zastupitelstvu městské části totiž navrhoval, aby radnice poslala tělovýchovné jednotě na Jižním Městě ze svého rozpočtu milion korun na opravu sportovní haly.

„Mám pocit, že ta hala existuje už třicet let. A není v dobrém stavu,“ prohlásil na jednání v polovině března. Bývalý starosta, nyní obviněný policií kvůli nevýhodnému prodeji pozemků, tamější tělovýchovnou jednotu dobře zná. Od prosince sedí v jejím výkonném výboru.

I když se jako správný zastupitel snaží sportovcům finančně pomoci, řada z nich zjevně z jeho přítomnosti velkou radost nemá. Jednotu se chystá opustit hned několik sportovních týmů. Dosazení Mlejnského na prosincové valné hromadě se snažili zabránit stejně jako volbě jeho kolegů ze současného vedení sportovní jednoty. Někteří z nich jsou totiž vyšetřovaní kvůli zpronevěře v souvislosti s nezákonnými převody peněz z hazardu. Policie podle zdrojů LN už v případu zahájila trestní stíhání.

Neviditelná rekonstrukce

„O vyšetřování nejsem informován,“ odpověděl na jeden z dotazů Dalibor Mlejnský, dnes řadový zastupitel Prahy 11. Přitom o celé kauze už Lidové noviny informovaly loni v dubnu.

Na podivné toky z hazardu přišli někteří sportovci, když z webových stránek ministerstva financí zjistili, že přes jejich jednotu protéká nestandardní množství peněz. Aniž by cokoliv tušili, pět milionů korun jim na konci roku 2011 poslala společnost Helvet Group provozující rozsáhlou síť heren a kasin značky Magic Planet (hazardní firmy tehdy měly zákonnou povinnost odvádět 20 procent ze zisku na veřejně prospěšné účely).

Tehdejší předseda výkonného výboru jednoty Petr Hrabal, mimochodem zastupitel městské části za ČSSD, ale miliony krátce poté poslal na účet společnosti SW – Transparency, založené bývalým fotbalistou Tomášem Kuchařem. Údajně proto, aby opravila plášť a střechu sportovní haly. K žádným opravám ale prokazatelně nedošlo. Peníze zmizely. "Je to už rok a půl stará záležitost. K tomu se už vůbec nebudu vyjadřovat," říká dnes Petr Hrabal. Na webovém portálu městské části potom nedávno uvedl, že podle jeho informací neshledala policie na výše popsané transakci žádné pochybení.

Další podivné transakce

To ovšem není tak docela pravda. Kauzu dokonce pod svá křídla převzala krajská policie v Praze. "Případem se zabýváme a je ve fázi prověřování. Zjišťujeme okolnosti, zdali byl spáchán některý z trestných činů, či nikoliv," potvrzuje tiskový mluvčí pražské policie Jan Daněk. Podle důvěryhodných informací, které mají LN k dispozici, dokonce policie zahájila ke konci března s Hrabalem i Kuchařem trestní stíhání z důvodu zpronevěry.

Ještě před nějakou dobou se zdálo, že Hrabalovo působení v tělovýchovné jednotě je u konce. Sportovci ho totiž z jejích orgánů odvolali. Mezitím v útrobách účetnictví sportovního spolku objevili další podezřelé transakce, které opět předali policii. "Můžu potvrdit, že jsem podal další trestní oznámení. Nechci ale teď ventilovat, čeho se přesně týká,“ říká jeden z nich.

Vše se změnilo na prosincové valné hromadě. Pro pořádek je potřeba uvést, že na Jižním Městě působí hned několik sportovních oddílů. Vedle oddílů florbalistů nebo atletiky, které se mohou pochlubit několika stovkami členů a mezinárodními úspěchy, také volnočasovými oddíly, jako jsou fotbalisté nebo horolezci. Podle stanov má ale každý oddíl tři hlasy na valné hromadě.

„Hned nám došlo, že mají proti nám dostatek hlasů,“ říká jeden ze sportovců, který si nepřál být jmenován. Výsledek hlasování je vzhledem k probíhajícím vyšetřování překvapivý. Do výkonného výboru se vrátil Petr Hrabal, který v něm působí dodnes, a k překvapení všech také exstarosta Dalibor Mlejnský. Jako předseda jednoty působí Milan Špingl, známý trojbojař a mimochodem také Hrabalův švagr.

Klub odpadlíků

"Valná hromada proběhla v souladu se stanovami. Nikdo ji žádným legálním způsobem nerozporoval," protestuje Hrabal. Ten tvrdí, že florbalisté chtěli celou jednotu mocensky převzít, ale menším oddílům se naštěstí podařilo převratu zabránit. Vyústění je každopádně rozpačité. Hned několik oddílů, včetně zmíněných florbalistů, tělovýchovnou jednotu opouští. Těžko říct, zda z nelibosti nad nepovedeným „převratem“, jak tvrdí Hrabal, nebo proto, že se jim nechce sportovat pod dohledem minimálně dvou politiků s nemalými potížemi se zákonem.

Když už jsme u politiky, tělovýchovná jednota na Chodově vůbec působí jako poslední bašta politické reprezentace, která Prahu 11 ovládala v minulých letech. Kromě bývalého starosty Dalibora Mlejnského se totiž v její bezprostřední blízkosti pohybuje také exposlanec a bývalý radní za ODS Jiří Janeček, dnes předseda Občanské konzervativní strany a fanoušek francouzské nacionalistické političky Marie Le Penové (před několika týdny ji s velkou pompou pozval do Prahy). V prostorách tělovýchovné jednoty spoluprovozuje restauraci pod názvem Pivnice u bazénu. Janeček je mimochodem obviněn ve stejné kauze prodeje pozemků jako Mlejnský.

Nyní bude zajímavé sledovat, komu v budoucnu připadne několikapatrový hotel, jehož prostory jsou v majetku jednoty. "Předchozí nájemnici jsme vypověděli smlouvu, protože dlužila peníze za energie," popisuje Hrabal s tím, že jeho rivalové bývalého nájemníka protěžovali.

oddelicka

Související:

Reportéři ČT: Chodovský fotbal v ofsajdu. Reportáž o prodeji hřiště pány Mlejnským z JMND a Hrabalem z ČSSD


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit