08.06.2023 • 06:24 • týden 23

2018.05.15.Michael14.5.2018 | Týden str. 26 | Stanislav Zbyněk

• Jižní Město, panelový kolos na kraji Prahy, kterému nikdo neřekne jinak než Jižňák. V jednom z největších českých sídlišť v současnosti bublá dotační spor. Na jedné straně soukromá střední škola Michael, na straně druhé Městská část Praha 11. A tak trochu v pozadí konkurenční škola Orange. Vše spojuje osoba starosty Petra Jiravy.

Šedivá betonová sídliště na Jižním Městě procházejí v posledních letech zásadní kultivací. K ní patří nejen vzhled budov, ale také snaha přilákat do betonové džungle nové investory, mezi něž patří i vzdělávací zařízení. A tady je právě jádro sporu. Zmiňovaná soukromá škola Michael chce rozšiřovat prostory v čele s dostavěním nových ateliérů. A městská část to blokuje. Proč?

Starosta Prahy 11 má své školské priority. A střet zájmů. Jeho manželka totiž pracuje ve škole, jež přímo konkuruje umělecké škole Michael. Radnice aktuálně blokuje dotaci, kterou magistrát přidělil přímo škole Michael na dostavění nových ateliérů a učeben. Budova je totiž ve vlastnictví Městské části Praha 11.

• Ale postupně...

Soukromá střední škola reklamní tvorby Michael již čtyřiadvacet let sídlí v nájmu v městských prostorách v Machkově ulici. Projekt se rozrostl a jeho majitelé se rozhodli zařadit do svého portfolia vyšší odbornou školu s podobným zaměřením. Museli tomu tedy uzpůsobit i prostředí školy a naplánovali rozšíření budovy za dvacet sedm milionů korun. Škola Michael získala úvěr a investované peníze si měla odbydlet. Jenže MČ Praha 11 v čele se starostou Petrem Jiravou investici různorodě zpochybňují. Škola podala na městskou část žalobu a v minulém týdnu už podruhé vyhrála. „Vzali jsme si půjčku a samozřejmě s povolením města postavili nástavbu. Zhodnotili jsme majetek městské části o dvacet sedm milionů,“ kroutí hlavou inženýrka Monika Hrubešová, ředitelka školy. „Máme soudní znalecké posudky, že celá stavba proběhla přesně podle předpisů a správně. Chceme si jen tu zbylou částku u města odbydlet,“ vysvětluje ředitelka instituce.

Škola prokázala konkrétní investice do připravované dostavby a spor v první instanci vyhrála. Městská část tak musela zaplatit soudní výlohy ve výši 750 000 korun, zároveň se okamžitě odvolala k Nejvyššímu soudu, který celou záležitost vrátil zpět k přezkoumání. Jak již bylo zmíněno, i druhé jednání u soudu dopadlo minulý týden jasně. „Soud jsme vyhráli na plné čáře. Protistrana má ještě nějaký čas na podání odvolání. Sama soudkyně se vyjádřila ve smyslu, že žalovaná strana vlastně neví, co přesně by chtěla v naší investici rozporovat. Navíc to bude městskou část stát dalších několik set tisíc korun,“ podivuje se nad chováním městské části Hrubešová. 

• Dotace na mrtvém bodě

Radnice Prahy 11 má ale i jiné páky, jak škole znepříjemnit život. Zadržuje totiž dvacetimilionovou dotaci, již městské části poskytl magistrát účelově na chod školy Michael. Instituce na peníze čeká. Radnice Prahy 11 je prý uvolní až ve chvíli, kdy s Michaelem nebudou mít žádné majetkoprávní spory. A škola může o peníze přijít.

„Je vyčerpávající, že musíme neustále bojovat s větrnými mlýny. Jsme v nájmu budovy patřící městské části, kterou každým rokem zhodnocujeme, a holt musíme s městskou částí spolupracovat. Tam je ale zájem konkurence nás poškozovat a paní Jiravové Čapkové se to skrze jejího manžela, starostu městské části, daří báječně. Na městské části leží dotace na nástavbu jejich budovy, kde sídlí stabilní nájemce, zhodnotí se budova, a ještě budeme platit další nájemné,“ říká ředitelka Hrubešová. Radnice dlouhou dobu ujišťuje školu, jež bez výsledku napadá střet zájmů, že starosta Jirava je ve vztahu k jejich kauzám neutrální. „Starosta se s námi odmítá potkat a jen o nás rozhoduje,“ říká ředitelka školy.

Absurdní situaci kolem schvalování dotace dokazuje e-mail, který starosta Jirava, jenž se k jednáním pravidelně nedostavuje, omylem poslal nejen svým právníkům, ale také sekretariátu školy Michael, což nebylo úplně chytré. V e-mailu stálo: „Já se schůzky určitě nezúčastním. Prvotní dohoda se musí týkat významného snížení jejich požadavků a ukončení soudních sporů. Pak teprve bude možné začít diskuse o všem ostatním. Je třeba, aby to konečně pochopili,“ napsal Jirava. Jinými slovy: Michael drží v šachu.

• „Rodinný“ podnik Praha 11

A tady dochází k onomu kolosálnímu střetu zájmů starosty Petra Jiravy. Jen pár set metrů od školy Michael totiž stojí konkurenční vzdělávací zařízení s naprosto stejným zaměřením. Jde o Soukromou vyšší odbornou školu Orange, jejíž ředitelkou je Andrea Jiravová Čapková. Její manžel Jirava je navíc členem školské rady. Jiravová dostala za odměnu funkci ve správní radě společnosti Kulturní Jižní Město, která se stará o kulturní vyžití na Praze 11.

Náboj celému sporu dodává i to, že Jiravová byla osm let ředitelkou střední školy Michael. Ta je nyní konkurencí. TÝDEN se pokoušel starostu Jiravu kontaktovat prostřednictvím jeho sekretariátu. Neúspěšně. O celou kauzu už se zajímají média a Jiravovi samozřejmě spekulace o nadbíhání vlastní manželce pomocí škození konkurenci není před blížícími se komunálními volbami úplně příjemné. Na konci dubna k tomu promluvil v MF Dnes: „Moje žena samozřejmě ředitelkou této školy je, ale rozhodně nemám v úmyslu někomu kvůli tomu škodit."


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit