22.03.2023 • 07:42 • týden 12

trafacka.valentova• Tak se nám s přestavbou trafostanic roztrhl pytel. Na programu jednání Výboru pro územní rozvoj a životní prostředí příští středu 30.5.2018 v 17h jsou záměry přestaveb hned několika bývalých trafostanic.

Protože místní obyvatelé standardně nic nevědí, městská část se neráčí informovat, snaží se Hnutí pro Prahu 11 dát místním vědět, co se pod jejich okny chystá. Valentova, Matúškova, Schulhoffova, Hviezdoslavova, Mendelova - to jsou lokality, ve kterých se má zhodnocovat levně nabytá „trafačka“.

Zatímco v ul. Hviezdoslavova se má „pouze“ provozovna rozšiřovat, v ul. Valentova jde o tři nadzemní podlaží a v ul. Matúškova má vzniknout tiskárna reklamních předmětů. V ul. Mendelova jde nevzhledné a problematické místo, přesto mají mít místní obyvatelé informace o záměru přímo od městské části a tím možnost se k přestavbě v územním/ stavebním řízení vyjádřit. Třeba právě na jednání Výboru pro územní rozvoj.

Před pár týdny nadzvedl ze židle desítky obyvatel záměr přestavby trafostanice Schulhoffova na “polyfunkční budovu” (nástavba dvou pater, 6 bytů, garáže). Informovali jsme místní, ti přišli na jednání zastupitelstva 3.5.2018 a společně jsme apelovali na Radu MČ, aby vstoupila do zahájeného společného územního a stavebního řízení. Marně. Termín pro přihlášení do řízení uplyne tento týden. Až příští týden se má záměr projednávat na Výboru? Výsměch.

Bývalé kotelny a trafostanice nabyla za pár set tisíc korun městská část v letech minulých (od r. 2001) a levně přeprodala investorům bez jakékoliv ochrany před jejich zkapacitněním v zahuštěném sídlišti (2001 - 2013). Území kotelen a trafostanic bývají v územním plánu bez omezujícího koeficientu zastavněnosti (kdysi nikoho nenapadlo, že by mohl místě vyrůst např. věžák). Mnohé kotelny se k šoku místních obyvatel proměňují v mnohapatrové obytné / kancelářské budovy, viz Zdiměřická, Bachova, Babákova. Nebo na podobný osud čekají, viz Gregorova na Roztylech. Přitom např. v ul. Bachova ve zrekostruované bývalé kotelně fungoval úspěšně deset let ping-pingový oddíl. Nyní se tam má postavit 12ti patrový bytový dům.

• Pozvánka na 33. jednání VÚRZ > ZDE

• Mapa trafostanic k přestavbě > ZDE

Hnutí pro Prahu 11 bude nadále informovat a pomáhat všem lokalitám Jižního Města s právem hájit své nejbližší okolí. Jaká je vaše zkušenost?

PhDr. Šárka Zdeňková, Hnutí pro Prahu 11


Související:

• Trafostanice na území MČ Praha 11

Starosta Jirava (ANO) se odmítl bavit s rezidenty, obávajících se přestavby “trafačky” Schulhoffova na polyfunkční dům

 


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit