31.01.2023 • 13:48 • týden 05

18 IMG 2543• CHCEME HEZČÍ BLANKYT | FACEBOOK

Vážení spoluobčané, na aprílové pondělí členové a příznivci HPP 11 provedli celkový úklid prostranství náměstí pd Blankytem v Matúškově ulici. Prostor náměstí byl velmi zanedbaný, potýkali jsme se s mnohaletým nepořádkem. Listím a odpadky byl nakonec naplněn celý kontejner, na místě jsme vysázeli květiny.

Dlouhodobě stojíme za místními obyvateli, kteří jsou proti kácení vzrostlých stromů, které má proběhnout v rámci plánované "revitalizace" náměstí. Na záměr kácení upozornilo HPP 11. Při našem průzkumu provedeném vloni v létě se většina obyvatel vyjádřila ve smyslu, že nesouhlasí s kácením a jako svou prioritu uvedli opravu náměstí v původní podobě včetně zachování fontány, prvků z mramoru a žuly, celkovou opravu prostranství a jeho doplnění o několik nových prvků. Při naší akci jsme zjistili, že místo působilo velmi zašle i kvůli letitému nánosu odpadků, jehličí a listí. Konstatuji, že po provedení úklidu náměstí prokouklo. Naše práce vzbudila značný zájem mezi místními obyvateli, za pozitivní ohlasy tímto ještě jednou děkujeme.

Tzv. revitalizace dle nepovedené studie spojená s kácením stromů a odstraněním celého původního náměstí je nyní pozastavena, MČ Praha 11 plánuje další setkání s občany. Obávám se, že nepovedená studie revitalizace bude upravena jen kosmeticky. Podle našeho názoru se měla MČ Praha 11 místních obyvatel nejprve zeptat, co by si na prostranství přáli, a dle toho vyhotovit studii. Ne naopak, kdy ke studii měli rezidenti zásadní připomínky, ale bylo možné zapracovat pouze drobné změny.

Vážení obyvatelé z okolí, prosím, sdělte nám, v jaké podobě si v budoucnu prostranství představujete. Zda má pro Vás náměstí v původní podobě hodnotu a přejete si jeho opravu, nebo zda má dojít k vybudování náměstí nového, případně jak by nové náměstí podle Vás mělo vypadat. Na místě jsme se opět přesvědčili, že prostranství i přes celkovou zanedbanost plní svůj účel - lidé se tam setkávají, sedí a čtou si knížky, hrají si zde děti, které mají možnost na volném prostranství okolo fontány jezdit i na tříkolkách a kolech.

Závěrem bych rád poděkoval Ivaně Hovorkové, Aleně Čápové a Michalu Malinovi za perfektně odvedenou práci. Byl to prima den. 

S přáním krásného prožití jara za Hnutí pro Prahu 11 

Václav Tejkl, zastupitel MČ Praha 11


Související:

• Dnes jsem věnoval čas náměstí pod Blankytem (08/2020) > FACEBOOK

• První gladiola na náměstí u Blankytu kvete žlutě (07/2019) >  FACEBOOK

• Chceme hezčí Blankyt (04/2019) > FACEBOOK


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit