31.01.2023 • 14:51 • týden 05

fb.jako.sardinky• Nedávno byli Jihoměšťané zhrozeni z výluky metra v úseku Kačerov - Pražského povstání. Pro mnohé cestující šlo o náročnou povinnost splynout s masou lidí, konající útrpný přesun na bus XC. Stanice Pražského povstání byla dokonce uzavřena, neboť nápor cestujících nezvládala.

• Výluka paralyzovala stanici Pražského povstání, dopravní podnik připravuje opatření

Jak jsme si všichni oddechli, když metro C začalo opět jezdit, a položme si otázku: jak to, že se okázale pohoršujeme nad dočasnou tlačenicí v metru a přitom si neuvědomíme, že stejný (nevratný!) jev se žene na Prahu 11?

Zastavte se už dnes v 17h ve stanici metra Chodov a pozorujte proudící masy lidí. Stanice metra Opatov bude obestavěna mohutným kancelářským komplexem Nový Opatov pro 10 tis. lidí, vedle něj se opravuje 425 bytovek v objektech Opatov / Sandra. I metro Roztyly (všechny stanice mají JEDEN výstup) bude pravděpodobně brzy obklopeno kancelářským centrem a tisíci novými byty pro bohaté (magistrátní politik z P11 je uličnicky nazývá byty “pro mladé”). Metropolitní plán totiž navrhuje výstavbu hnízd mrakodrapů (až 27 pater) na stanicích metra Háje, Opatov, Chodov i Roztyly. Na školních pozemcích mají vyrůst hojně navštěvovaná komerční sportovní centra (k čemu budou občanům P11 dvě specializované curlingové haly?), vedle nich další fotbalové stadiony, údajně i atletická hala - sem budou tisíce lidí dojíždět auty. Nad přehradou Hostivař se developer pokouší zkompletovat pozemky pro výstavbu hotelového areálu a nového sídliště v perimetru přírodního parku Hostivařské přehrady… stále více baráků, stále více lidí, více aut.

Co se kde plánuje postavit, se občan nedozví. Radnice P11 od roku 2015 nezhotovila žádnou mapu záměrů výstavby na P11.

Tuto odvahu našlo jen HPP 11, a občany o realitě výstavby na P11 svědomitě informovalo (mapy v Klíči 2015). Argument magistrátního politika zní: "Přeci lidi nebudeme děsit tím, na čem pracujeme, co je čeká..." Ovečky, spěte. Záměrné nesdělování podstatných informací považuji za tichou formu lhaní a je příznačná pro každou prodeveloperskou radnici. Ani stávající radnice s transparentností a participací proklamovanou Piráty se chystanými stavebními záměry nechlubí. My víme proč, a vy?

“Mega výstavba se předpokládá na Opatově a u dalších stanic metra, na Chodovci, Na Jelenách, podél Opatovské, Hviezdoslavovy a Ryšavého ul., u studentských kolejí. Zahušťovat se má i v okolí - v Kunraticích, v Újezdě, ve Slatinách na Praze 4 (poblíž Spořilova) má vyrůst sídliště pro 30 000 lidí.” (Zdroj: • Metropolitní plán Prahy (MPP) - komu ku prospěchu?)

Návrh nového Metropolitního plánu (MPP) v roce 2018 jasně naznačil, kam “rozvoj” P11 směřuje. Bylo léto před podzimními volbami, nikdo z politiků ze stran s dnešním “koaličním potenciálem” neměl odvahu svou vášeň k betonování voličům přiznat, tehdy dokonce zněla shoda, že MPP je “špatně připravený”, když umožní zhůvěřilé zabetonování všeho všude, a člověk / spolek se nemůže ani ozvat, aby ochránil svůj domov před znehodnocením, viz. novela stavebního zákona, po které se občanské spolky nemohou účastnit (a kontrolovat) řízení o povolování staveb, stejně jako novela pražských stavebních předpisů - např. oslunění bytů bude výsledkem svobodné volby, nikoliv direktivním parametrem nových staveb, díky čemuž lze stavět ještě hustěji, než kdykoli předtím. Leč je po volbách, betonování a snaha přelidnit P11 se v režii politiků z ANO / TOP-STAN / ODS / PIRÁTŮ s podporou Mlejnského JMND rozjely na plné obrátky.

Proč se magistrátní politici snaží na nyní obyvatelné Jižní Město vměstnat desetitisíce dalších lidí? Koho zastupují?

Neznám jediného voliče magistrátních stran, který se těší na vánoční tlačenice v nákupáku, do přeplněného metra, do čekárny plné lidí, na silnici plnou aut! Proč radní sveřepě chtějí, aby stávající obyvatelé P11 žili “hlava na hlavě, tělo na tělo”? Jako sardinky zalité betonem...

Proč se do dosud klidných lokalit jako Roztyly, Milíčov, Kateřinky snaží zavést provoz, neklid, a říkají tomu “umírněný rozvoj”? Sami bydlí jinde, své rodiny stěhují do baráčků mimo JM, zatímco nás tu, v jimi vybudované betonové džungli, zanechají namačkané. Konání mag. radních podporuje nezájem obyvatel P11 o politiku a o problematiku výstavby.

“Počet obyvatel na Praze 11 v prosinci 2016 byl 77 522, současný územní plán předpokládá obydlenost na úrovni 85 590, zatímco MPP v roce 2050 na úrovni až 120 192 obyvatel. Jedná se o 55% nárůst vzhledem k současnému stavu. Na Praze 11 má díky “rozvoji lokalit” přibýt 42 670 obyvatel a 44 316 pracovních míst! Jedná se o nepřijatelné zahuštění naší městské části. Stávající technická a veřejná infrastruktura Jižního Města je již v současné době na hranicích své kapacity, v případě dopravy v klidu dokonce za hranicí potřebné kapacity.” (Zdroj: • Metropolitní plán: jak na něj?)

Sestavil Martin Farmačka, HPP 11


Související:

• @-PETICE Nesouhlas s přestavbou kotelny Gregorova na 9patrový bytový dům a se zahušťováním sídliště Roztyly > ZDE 

@-PETICE proti zástavbě veřejného parkoviště v Blatenské ulici na Roztylech

@-PETICE proti výstavbě kliniky a ubytovacího zařízení při ulici Ryšavého na Roztylech

Jak a dokdy připomínkovat MPP? HPP 11 nabízí @petici

Zfušovaný Metropolitní plán: zastupitelům Magistrátu hrozí až 8 let vězení

ARNIKA: Metropolitní plán se bude muset přepracovat. Postavila se proti němu celá Praha

Novela stavebního zákona

Novela stavebního zákona: 27.6.2017 je poslední šance vrátit lidem práva v Poslanecké sněmovně

Nový stavební zákon bere lidem práva, stejně kontroverzní novela zákona o EIA míří do Senátu

Senátoři v novele zákona o EIA schválili další omezení občanských práv


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit