29.09.2023 • 09:11 • týden 39

fb.zvyseni.dane• Za zvýšení daně z nemovitosti na Praze 11 můžete děkovat starostovi Jiřímu Dohnalovi (Piráti), radním Duškovi a Ujhelyiové (Piráti), radním Jiravovi a Prokopovi (ANO), radním Lepšovi a Stárkovi (TOP 09-STAN) a radním Sedekemu a Křiváčkovi (ODS).

Vysvětlení proč máte "děkovat" radním na Praze 11 a nikoli zastupitelům hl. m. Prahy následuje:

1. Do letošního roku se daň vypočítávala ze základu daně a z koeficientů 1-1-5

2. Hl. m. Praha (HMP) navrhlo zvýšit druhý koeficient určený pro nemovitosti k podnikání na hodnotu 1,5. Znamená to, že daň pro podnikatelské nemovitosti se zvyšuje o 50%. Městské části nemají na výši tohoto koeficientu a tím i daně žádný vliv.

3. Dále HMP navrhlo zvýšit první koeficient určený pro výpočet daně z ostatních nemovitostí na hodnotu 2. Městské části nemají na výši tohoto koeficientu žádný vliv. Znamenalo by to nárůst daně pro všechny MČ o 100%.

4. Poslední z koeficientů si dovolím nazvat „místní“ a jednotlivé městské části si jeho hodnotu mohou stanovit v rozmezí 2,5 - 5. Při nastavení hodnoty 2,5 zůstává výše daně z nemovitosti stejná jako před úpravou, pokud si naopak MČ zvolí výši koeficientu s hodnotou 5, daň se zvyšuje na dvojnásobek.

5. Většina MČ zvolila koeficient „2,5“ a daň nezvýšila (Praha 2, 5, 6, 9, 13, 14, 15, 16, 17…).

6. Rada MČ Praha 11 zvolila třetí koeficient ve výši „4,5“, což prakticky znamená navýšení daně o 80% oproti současnému stavu. Daň na panelovém sídlišti Jižní Město je tak o 80% vyšší než například na Vinohradech nebo v luxusní pražské čtvrti Ořechovka.

Proč mají občané radnici Prahy 11 posílat další desítky milionů ze zvýšené daně? Té radnici, která jim usiluje o zhoršení kvality bydlení návrhem desítek změn ÚP, podporou megalomanských developerských projektů a vyhazuje miliony na trafiky pro své spolustraníky?

Praha 11 získá tímto navýšením asi 30 mil. Kč do svého rozpočtu. Kam tyto peníze půjdou? O trafikách jsem se již zmiňoval, rekonstrukce ubytovny Sandra spolkne několik set milionů korun, v plánu radnice je rovněž vyhození několika desítek milionů na založení společného podniku na výstavbu haly u ZŠ Kateřinky, pro soukromého investora, který se původně zavázal halu postavit ze svých prostředků. O dalších podobně „smysluplných“ akcích, do kterých radnice lije peníze vytažené z našich peněženek, Vás budu průběžně informovat.

Úvodem článku jmenovaní radní Prahy 11 spoléhají na to, že volby jsou až za tři roky a občané zapomenou, kdo jim tahá další peníze z peněženky. Pamatujte si ta jména a politické strany, za které dotyční kopou.

Ve čtvrtek 19.9.2019 jsem se účastnil zasedání zastupitelstva hl. m. Prahy, fragment z mého projevu na podporu zamítnutí vyhlášky si můžete vyslechnout ze záznamu níže. Vyhláška a navýšení bylo schváleno těsnou většinou (ze 65 zastupitelů hlasovalo pro zvýšení 33) > FACEBOOK

Ing. Ladislav Kos, senátor a zastupitel MČ Praha 11 


• Daň z nabytí nemovitosti se nezruší, poslanci to zamázli


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit