06.12.2022 • 01:18 • týden 49

Erazim.Kohak• Zemřel Erazim Kohák, bylo mu 86 let. Patřil mezi nejvýznamnější české filozofy 20. století > ČLÁNEK

Pan profesor v roce 2009 napsal dopis, jehož nadčasovost je zarážející. Kdo obýval radnici Prahy 11 tehdy? Kdo ji obývá dnes? Uplynulo 11 let. Je jedno, jak se jmenují, protože se chovají stejně a mají stejné developerské zájmy. Každý z nich se považuje za "slušného člověka", za politika, který prý svědomitě zastupuje svého voliče. Ptejte se jich: kdo vás volil? Občané Prahy 11 nebo ziskuchtiví developeři?

Dopis:

 Erazim Kohák - Babákova 2200 CZ- 148 00 Praha 4 Chodov. 272 935 586 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. | 20.10.2009

2009.10.20.Erazim.Kohak.Vyzva.zastupitelum.Velke.RoztylyVážené dámy, vážení pánové, již osmnáct let žiji v Babákově ulici - doslova od kolaudace - nedaleko stanice metra Roztyly. Dovolte mi proto poznámku na okraj navrhovaných změn územního plánu na tomto konci města. Nepochybuji, že na projektu Velké Roztyly by mohl investor vydělat velké, ale opravdu velké peníze. Jenže vás nezvolil investor, vás zvolili občané Jižního Města. Vy potřebujete pečovat především o zájmy občanů. Těžko bychom předstírali, že občané Jižního města potřebují ještě jedno obchodní centrum. Jedno již stojí jen o pár kroků dál na Chodově. O dvě zastávky dál, na Budějovické, je další, pak ještě jedno na stanici Pankrác. Snad investor může potřebovat další obchodní centrum k maximalizaci zisku. Občané Jižního města je v žádném případě nepotřebují.

Zásadní potřeba, bezprostřední i dlouhodobá, je zachování zeleně, aby se v našem městě dalo žít a dýchat. Ta potřeba je tak zjevná, že nepotřebuje další zdůvodnění. To naopak potřebuje každá zástavba, která by ubírala zelené plochy. Je opravdu potřeba dalších nadstandardních bytových jednotek tak naléhavá, že by jí měla ustoupit přednostní veřejná potřeba zeleně? Je potřeba administrativních ploch tak naléhavá? Opravdu? Sotva. Bytové jednotky je možné stavět i jinde, třeba na místě zchátralé staré zástavby. O administrativních plochách to platí neméně. Zelené plochy „stavět jinde“ nelze. Jediný důvod pro výstavbu centra u stanice Roztyly je soukromý zisk a ten nepředstavuje dostatečný důvod pro krácení veřejného zájmu. Je to nakonec tak prosté. Je tu veřejný zájem, který máte za úkol hájit. Pak jsou tu soukromé zájmy, které je třeba velmi pádné odůvodnit, aby jim veřejný zájem ustoupil. V tomto případě nevidím žádný pádný důvod, proč by tomu tak mělo být.

2009.11.19.SSO.Pozvanka.RoztylyTedy souhrnem: Výstavba projektu Velké Roztyly je v zájmu velkého investora, kterému by zajistila velké zisky. Výstavba projektu Velké Roztyly NENÍ V ZÁJMU OBČANŮ Jižního města, ani v dlouhodobém zájmu Jižního města jako místa k životu. Vaším úkolem je zastávat především zájmy občanů a Jižního Města. Je třeba něco dodat? Děkuji vám, že budete zastupovat především zájmy svých spoluobčanů.

Prof. Erazim Kohák, PhD, Emeritní profesor Univerzity Karlovy

Odešel moudrý člověk, čest jeho památce.

 Martin Farnačka, HPP 11


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit