29.09.2023 • 09:40 • týden 39

Peníze na plavání dětí v MŠ radnice nemá• Peníze na plavání dětí v MŠ radnice nemá, na dotování kamarádů a podivných s.r.o. se ale vždycky najdou

V rozpočtu na rok 2022 byl příspěvek na plavání dětí z MŠ snížen na pouhých 350 tis. Kč, tedy na méně jak polovinu výše příspěvku z roku 2020. Cena kurzu se přitom o pětinu zvýšila!

Zatímco dříve MČ přispívala 50 % ceny kurzovného, dnes je to jen 25 Kč na jednu lekci. S cenou 120 Kč za lekci tedy přibližně 20%.
Při ceně dopravy 900 Kč tak rodiče zaplatí za pololetní kurz téměř 3 tis. Kč! Mnoho z nich si to proto nemůže dovolit a 425 Kč dodatečného příspěvku od MČ na tom bohužel mnoho nezmění. I přesto, jak často ze strany současné radnice slyšíme o tom, že "podporuje sportování dětí", samozřejmě koalice Piráti/ANO/ODS,TOP09-STAN náš návrh na navýšení příspěvků na plavání dětí v MŠ při projednávání rozpočtu na 26. ZMČ nepodpořila.

Ovšem na 27. jednání Zastupitelstva MČ klidně a bez uzardění radní Jan Stárek (TOP09-STAN) předložil zastupitelstvu ke schválení návrh dát 250 tis. Kč na nový písek jakémusi s.r.o. Společnosti, která nemá žádnou historii, projektu, o kterém nevěděl nic moc bližšího, a ještě v rámci mimořádné dotace - podle pana radního prý proto, že se tento "nový subjekt ještě na Praze 11 dostatečně neorientuje" a promeškal tak termín řádných dotací. Natolik, aby za nemalé peníze komerčně pronajímal beach volejbalové kurty, se ale stihnul "rozkoukat" už dávno!

Plavání se přitom ročně týká téměř tisícovky jihoměstských dětí! Zatímco beach volejbal sotva pár desítek... Sport by měl být ale pro každého! A radnice by rozhodně neměla podporovat pouze "spřízněné" kluby, populární akce, které mají publicitu, různá mistrovství, závody, přebory a výkonnostní sport všeobecně. HPP 11 proto bude při sestavování rozpočtu i dotačních programech podporovat především běžné sportovní aktivity budující pozitivní vztah dětí k pohybu jako takovému - třeba jako dětské plavání. Umět plavat by mělo totiž každé dítě co nejdříve, zatímco písek mu pro začátek stačí znát jen z dětského hřiště.

Ivana Hovorková, HPP 11


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit