Kdo pomůže vozíčkářům z Petýrkovy?

Zdálo by se, že nejpostiženější obyvatelé naší městské části budou prvními kandidáty na pomoc od radnice. Lidé s nejvážnějšími typy postižení žijí na naší městské části v bezbariérových domech v ulici Petýrkova. Díky sociálním službám, zejména tzv. osobní asistenci poskytované občanským sdružením Klub vozíčkářů Petýrkova (KVP), mohou žít mezi námi. Někteří obyvatelé bezbariérových domů jsou totiž natolik postiženi, že bez přiměřené sociální pomoci by se museli uchýlit do ústavu. Namísto toho mohou s námi chodit nakupovat do OC Chodov, můžeme je potkávat na poště či u lékaře, prostě patří mezi nás.

Jenže krize dolehla i na sociální služby a namísto postačující dotace z Magistrátu hl. m. Prahy, která služby pro postižené obyvatele financovala v uplynulých letech, nepřišly letos od hlavního města prostředky téměř žádné. Kritickou situaci probírali členové KVP již v létě na své valné hromadě. Na místě byla samozřejmě otázka, jak se zapojí městská část – nejbližší možný pomocník. S nadějí jsme se obrátili na členy sociální komise i na starostu Mlejnského. Jenže léto je pryč, a pomoc nikde. Sociální komise městské části sice přiřkla na svém srpnovém jednání KVP 50.000,- Kč, ale částka je vhledem ke statisícovému deficitu zanedbatelná.

 

Z jednání se starostou vyplynulo, že proti masivní výpomoci vozíčkářům mluví dle něj následující argumenty:

  • V Petýrkové bydlí nebydlí lidé z Jižního Města, ale z celé Prahy, proto má primární zodpovědnost hlavní město Praha a ne městská část
  • Dalším argumentem je, že si postižení lidé mají služby od KVP kupovat z vlastních zdrojů, z tzv. příspěvků na péči. (To se ale již děje. Jenže KVP má cenu služby ze zákona zastropovanou a nemůže vybírat víc, než již vybírá.)
  • Třetím argumentem starosty je fakt, že finančních prostředků má městská část málo. O peníze prosí městskou část kdekdo - školy, tělovýchovné jednoty, jiné organizace v sociálních službách. Víc dát městská část nemůže.


Pod zorným úhlem posledního argumentu jsme se zajímali o to, za co finanční prostředky vydala městská část v prvním pololetí. Jen namátkou: 5,5 mil za energetické audity pro program Zelená úsporám, který již skončil; 7 mil na projektovou přípravu bazénu a 8 mil na výstavbu bazénu, a mohli bysme pokračovat. Do konce roku zaplatí MČ 9 mil za hrabání listí, 23,5 mil za sekání trávy, 2,5 mil za přístřešek pro kozy a ovce, statisíce za model Jižního Města, 10 mil za nová kontejnerová stání.
Vozíčkářům je potřeba pomoci. Možná by stačilo udělat o 2 kontejnerová stání méně a problém by byl vyřešen. To by ale muselo tento návrh schválit 20 zastupitelů. Kteří mimo HPP 11 to budou?

Ing. Radka Soukupová, zastupitelka HPP 11

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Copyright © 2021 Hnutí pro Prahu 11. Všechna práva vyhrazena.
By Free joomla 1.7 Templates
TOPlist