Koalice na radnici Prahy 11 tlačí občanský klub vozíčkářů k likvidaci

Tělesně postižení obyvatelé Prahy 11 byli koalicí v zastupitelstvu MČ Praha 11 odmítnuti se svojí žádostí o finanční pomoc na poskytování sociálních služeb při podstatném výpadku dotací od státu a magistrátu. Namísto finanční pomoci v objemu cca 400 tis. Kč pro jejich klub, o kterou městskou část požádali během roku, se koalice rozhodla k přesměrování financí na akciovou společnost Jihoměstská sociální, kterou městská část provozuje.

Zdálo by se, že nejpostiženější obyvatelé městské části Praha 11 budou prvními kandidáty na pomoc od radnice. V Petýrkově ulici totiž bydlí lidé, kteří díky osobní asistenci poskytované občanským sdružením Klub vozíčkářů Petýrkova mohou žít mezi námi. Někteří obyvatelé bezbariérových domů jsou natolik postiženi, že by se bez sociálních služeb museli uchýlit do ústavu. Namísto toho mohou s námi těžce postižení lidé chodit nakupovat do OC Chodov, můžeme je potkávat na poště u lékaře, prostě patří mezi nás.

Jenže krize dolehla i na sociální služby a namísto postačující dotace z Magistrátu hl. m. Prahy, která služby pro postižené obyvatele financovala, nepřišly letos prostředky téměř žádné. Kritickou situaci probírali členové občanského sdružení Klubu vozíčkářů Petýrkova již v létě na své valné hromadě. Na místě byla samozřejmě otázka, jak se zapojí městská část – nejbližší možný pomocník. S nadějí se proto vozíčkáři obrátili na členy zastupitelstva. To, co následovalo poté, vyrazilo všem dech.

Kdo pomůže vozíčkářům z bezbariérových domů v ulici Petýrkova?

Namísto rychlé pomoci došlo na nekonkrétní sliby a následný manévr Rady MČ Praha 11. Peníze nedostanou vozíčkáři, ale Jihoměstská sociální a. s., která za ně bude poskytovat vozíčkářům péči. Ta je sice poskytovatelem sociálních služeb, ale nemá v současné době registraci na osobní asistenci, která poskytuje urgentní potřeby vozíčkářů zejména ve večerních a nočních hodinách, popř. svátcích. Jihoměstská sociální a. s. tedy nemůže poskytovat ten typ služeb, který je pro přežití vozíčkářů v komunitě zásadní. Pomiňme přitom fakt, že v Jihoměstské sociální a. s. pracují někteří koaliční členové zastupitelstva či jejich rodinní příslušníci.

Na jednání zastupitelstva dne 21. 12. 2011 došlo na naprosto nedůstojné obvinění vozíčkářů z úst člena ODS Jiřího Janečka, který vozíčkáře obvinil z toho, že chtějí od zastupitelstva získat peníze na svou osobní potřebu, ba že dokonce radu vydírají.  Zástupkyně Klubu vozíčkářů Petýrkova se proti obvinění ostře ohradila a uvedla, že veškeré prostředky jsou směřovány pouze na sociální službu osobní asistence. Přítomní občané vyzvali Jiřího Janečka k omluvě za nekorektní obvinění vážně tělesně postižených osob. Ten se však odmítl omluvit.

V této souvislosti je potřeba připomenout, za co finanční prostředky vydala Městská část Praha 11 v roce 2011.  Jen namátkou: 5,5 mil za energetické audity pro program Zelená úsporám, který již skončil; 9 mil za hrabání listí, 23,5 mil za sekání trávy, 2,5 mil za přístřešek pro kozy a ovce, statisíce za model Jižního Města, 10 mil na kontejnerová stání.

Opoziční  návrh na podporu vozíčkářů koalice ODS a ČSSD neschválila. Zřejmě je jim osud vozíčkářů lhostejný. V předvánočním čase je to zpráva mimořádně krutá.

Ing. Radka Soukupová, zastupitelka za Hnutí pro Prahu 11

Komentáře  

+1 # Josef Navrátil 2012-01-04 14:32
Je to smutné, ale je to tak. Koalice na radnici P11
je banda nestydatých dobytků a je nejvyšší čas je z radnice vypráskat !!!!!!!!
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Copyright © 2021 Hnutí pro Prahu 11. Všechna práva vyhrazena.
By Free joomla 1.7 Templates
TOPlist