Namísto pomoci se radnice pokusila Klub vozíčkářů v Petýrkové zlikvidovat

Lidé s nejvážnějšími typy zdravotního postižení žijí na naší městské části v bezbariérových domech v ulici Petýrkova. Díky sociálním službám, zejména tzv. osobní asistenci poskytované občanským sdružením Klub vozíčkářů Petýrkova (KVP), mohou žít mezi námi. Někteří obyvatelé bezbariérových domů jsou totiž natolik postiženi, že bez přiměřené sociální pomoci by se museli uchýlit do ústavu. Namísto toho mohou s námi chodit nakupovat do OC Chodov, můžeme je potkávat na poště či u lékaře, prostě patří mezi nás.

Jenže krize dolehla i na sociální služby a namísto postačující dotace z Magistrátu hl. m. Prahy, která služby pro postižené obyvatele financovala v uplynulých letech, nepřišly v roce 2011 od hlavního města prostředky téměř žádné. Kritickou situaci probírali členové KVP již na jaře 2011 na své valné hromadě. Na místě byla samozřejmě otázka, jak se zapojí městská část - nejbližší možný pomocník. S nadějí se obrátili na členy sociální komise i na starostu Mlejnského. Jenže namísto pomoci přišla ledová sprcha: radnice odmítla dát peníze Klubu vozíčkářů Petýrkova, ale věnovala je akciové společnosti Jihoměstská sociální. Prý zajistí služby lépe, než občanské sdružení. Absurdní krok korunuje fakt, že Jihoměstská sociální, které šéfuje člen zastupitelstva za ODS J. Gabriel, neměla v té době na poskytování osobní asistence tzv. registraci.

Nabízí se otázka, jaký byl skutečný důvod toho, že radnice nepodpořila organizaci, která služby pro vozíčkáře zajišťuje v bezbariérových domech v ul. Petýrkova již skoro 20 let a má s poskytováním potřebných sociálních služeb své dlouhodobé zkušenosti. Proč radnice neintervenovala na magistrátu, když sama tvrdí, že bezbariérové domy Petýrkova jsou spíše celoměstským sociálním zařízením než jihoměstskou službou? Vysvětlení nabízí nepěkná hypotéza: radnici se magistrátní krok vůči KVP velmi hodil, možná jej i sama iniciovala. Nedostatek zdrojů totiž do té doby nezávislé KVP přivedl do radniční náruče. S odstupem času se dokonce zdá být strategie radnice nebezpečně promyšlená. Vedení MČ Praha 11 vědělo již od léta, že vozíčkářům chybí peníze. Místo toho, aby promptně pomohlo, čekalo, zda finanční situace zlikviduje sociální službu natolik, aby mohla v roli zachránce spasit vozíčkáře Jihoměstská sociální akciovka. 

Proč by ale radnice chtěla občanské sdružení zlikvidovat? Klub vozíčkářů Petýrkova získává na sociální službu prostředky i od soukromých dárců a z pohledu radnice přece službu zlevňuje – nepotřebuje tolik veřejných zdrojů jako Jihoměstská sociální a.s.. To ale není pro radnici argument. Stávající vedení MČ totiž systematicky usiluje o to, aby se co nejvíc občanských organizací stalo na radnici závislých. Pod heslem „koho chleba jíš, toho píseň zpívej“, vytváří městská část pro organizace takové podmínky, které z nich dělají závislé vazaly. Klub vozíčkářů Petýrkova byl dlouhodobě na radničních zdrojích absolutně nezávislý. Sociální služby financoval bez radničních grantů a vztahy mezi občanským sdružením a radnicí byly víc než chladné. Proto bylo potřeba vytvořit situaci, která by vehnala klienty do vod ovládaných radnicí. Na jednání zastupitelstva vozíčkáři prosili o pomoc se slzami v očích. Radnice záchranu nabídla. Pro KVP to byla ale nabídka likvidační.

Je ke cti postiženým klientům, že za tohoto radničního nátlaku nezpanikařili. Přes složitou situaci nezačali hromadně přecházet pod křídla Jihoměstské sociální a naopak zmobilizovali síly. Obrátili se na média a s jejich pomocí se jim podařilo získat od soukromých dárců pro KVP dostatek finančních zdrojů na přežití do konce roku. Dokonce byly znovu obnoveny noční služby. Mezitím došlo k významnému posunu i na Magistrátě hl.m. Prahy, takže KVP očekává rozhodování o magistrátních zdrojích v letošním roce s novou nadějí. Držme jim palce.

Ing. Radka Soukupová, zastupitelka za Hnutí pro Prahu 11

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Copyright © 2021 Hnutí pro Prahu 11. Všechna práva vyhrazena.
By Free joomla 1.7 Templates
TOPlist