08.06.2023 • 07:35 • týden 23

Slza.pro.Roztyly.th• Milí občané i pamětníci,

ač vám tento článek nepřináší novinku dne, přesto byste mu mohli věnovat trochu pozornosti. Někteří z vás si rádi zavzpomínají na dobu, kdy se po volbách 2014 na JM začalo s developery skutečně vyjednávat (příp. s nimi "vyrážet dveře“), nikoliv jim jen kývat a nechat je na (často výhodně získaných) pozemcích realizovat předimenzované stavby bez veřejné vybavenosti či jim dokonce povolovat úpravy územního plánu a umožnit jim tak intenzitu výstavby ještě navýšit. Přišla doba, kdy se developer musel na radnici slušně zeptat, zda může vstoupit, protože nove vedení - pánové Štyler / Kos / Lukeš / dáma Zdeňková - se developerům rozhodně nepodbízelo. Tak rozhodli voliči Prahy 11 v komunálních volbách a na radnici se konečně ocitli "zástupci lidu" - k nelibosti mnohých "milovníků starých pořádků".

Tehdy se místním spolkům za podpory HPP 11 povedl unikátní majstrštyk na Roztylech: zastavit stavbu Rezidence Letokruhy stavaře Alborg-Development, a.s.! Na základu přiznání odkladného účinku žalob na stavební povolení a územní rozhodnutí dne 6.6.2015 v 10h ráno občané Horních Roztyl, spolek Zelené Roztyly a zástupci Hnutí pro Prahu 11 vyzvali stavebníka k zastavení stavebních prací.

• Archivní článek > Zázrak na Roztylech: Soud zastavil Alborgu stavební práce

Tehdy jsme se podivovali, že naši tehdejší koaliční partneři ANO / TOP jsou při jednání s developery jaksi nevýrazní, a že ani tento přelomový úspěch příliš neslavili, navzdory svému volebnímu programu, kde se kasali, že zabrání lecjaké megalomanské výstavbě. Až dnes plně chápeme proč a pozorný občan P11 to chápe též.

• Komentář z Roztyl

Se znepokojením jsem při svém působení v Radě MČ Praha 11 vnímala náklonnost kolegů ANO a TOP 09 ke stavebnímu záměru Alborg na Roztylech. Zastupitel ANO Ing. Prokop se netají tím, že si se zástupcem Alborg Development, a.s. tyká a zástavba se mu líbí. Těžko se mi jako zakladatelce občanského sdružení Zelené Roztyly, kterému při ochraně území podél ul. Ryšavého vyjadřují od roku 2008 podporu tisíce obyvatel Roztyl (navíc podpory ve volbách), dá hledat pro tento přístup pochopení.

Šárka Zdeňková, zastupitelka HPP 11, Zelené Roztyly, z.s., Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


• Z volebních programů:

ANO

Bod 1: Zodpovědnost a profesionalitu - po diskusích s občany vytvoříme koncepci správy a rozvoje městské části (ochrana a údržba zelených ploch místo jejich nekoncepčního zastavování, optimalizace dopravy a parkování).

Bod 3: Chcete zabránit megalomanským záměrům developerů? Uděláme to!
Rozvoj Jižního Města musí být plnohodnotný, ale uměřený.
Zájmy developerů se musí podřídit potřebám obyvatel Jižního Města.
Investoři nových projektů se musí podílet na úpravách okolí stavby (park, dětské hřiště, parkovací místa apod.)

TOP 09

Chceme udělat z Prahy 11 opravdu příjemné, „zelené“, bezpečné a dopravně přátelské místo k životu, kde každý z nás bude mít dostatek možností pro příjemný pobyt v parku, ke sportovnímu vyžití, návštěvě kavárny či restaurace a aktivnímu kulturnímu životu.

Konec zahušťování stabilizovaných ploch: K investičním záměrům směřujícím do lokalit, které již za předchozího režimu dosáhly značné míry zastavěnosti obytnými soubory, je potřeba zaujímat negativní stanoviska. Zvláště tehdy, jsou-li takové lokality vybírány necitlivě, i když odůvodňovány „bohulibými“ záměry. Tak řešila stávající radniční koalice (ODS, ČSSD, Pražané za svá práva) s podporou KSČM nedostatek vhodných pozemků např. pro Dům s pečovatelskou službou, když před tím vhodný pozemek v územním plánu určený pro veřejnou vybavenost prodala privátnímu investorovi a zmíněné sociální zařízení směřovala do veřejné zeleně, jak tomu bylo na Hájích v sousedství ulice Hviezdoslavova.

• Hřímání pana radního Urbánka (TOP 09) o nutnosti výstavby a lobování za Alborg-Development (01/2016 v KCMT) můžete vidět > zde

Než se pustíte dále do čtení, s laskavostí si připomeňte i zelenou osnovu volebního programu HPP 11:

1. VOLNÉ PLOCHY A ZELEŇ

• Budeme chránit nezastavěné plochy tak, jak to děláme posledních 7 let
Nedopustíme zástavbu volných ploch Jižního Města kancelářskými a bytovými komplexy
• Budeme usilovat o zneplatnění nevýhodných prodejů majetku MČ P11 (louky, budovy, parkoviště)
Zachováme všechnu stávající zeleň Jižního Města
• Okolí jihoměstských lesů (Milíčovský les, Hostivařský lesopark a Kunratický les) zachováme pouze pro sport, rekreaci a odpočinek

Vše dodržujeme! Proto jste nás volili, proto nás ostatní nemají rádi a společně nám odvolávají radní.

Zastavení stavby, kor na území hl. m. Prahy, není úředně snadná záležitost, v případě Alborgu šlo o významný precedens a stavaři si rázem uvědomili, že budou muset s radnicí P11 spolupracovat, protože jinak si u nás nepostaví ani "kůlničku na dříví". Však Roztyly o své přízvisko "zelené" bojují nemálo let, nejedná se o žádné aktivistické rychlokvašky, přiváté po volbách sekretariátem odněkud z Magistrátu. Jsou to obyvatelé Roztyl, kterým nebylo a není jedno, že co se jednou vykácí, to už nikdy nezaroste. Zde vám nabízíme historické momenty, jak je zachytila kamera svědka a též pořad Nedej se z dílny České televize.


2015.06.06. • Zázrak na Roztylech: Soud zastavil Alborgu stavební práce

 

2010.09.01. • Nedej se: Velké Roztyly (1/3) | Česká televize

Nedej.se.Velke.Roztyly

 

2010.12.22. • Nedej se: Projekt Velké Roztyly (Passerinvest vrací úder | 2/3) | Česká televize

Nedej.se.Projekt.Velke.Roztyly

 

2011.01.16. • Nedej se: Rozprodávání životního prostředí na Jižním Městě (3/3) | Česká televize

Nedej.se.Rozprodavani.zp.na.JM

Zavzpomínali Martin Farmačka, Aleš Kulhánek, Šárka Zdeňková, HPP 11


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit