Články

• Soud zrušil stavební povolení pro stavbu Rezidence Letokruhy na pražských Roztylech

TISKOVÁ ZPRÁVA | Praha, 7.12.2017

• Soud zrušil stavební povolení pro stavbu Rezidence Letokruhy na pražských Roztylech

Městský soud v Praze vynesl minulý týden rozsudek, kterým zrušil stavební povolení na stavbu Rezidence Letokruhy alias I. etapu Bytového parku Roztyly na Praze 11. Vyhověl tak žalobě spolku Zelené Roztyly a jednoho vlastníka dotčené nemovitosti a navázal tak na svůj rozsudek z jara tohoto roku, kterým zrušil územní rozhodnutí pro uvedenou stavbu.

Investor, společnost Alborg-Development a.s., kterou média zahrnula do okruhu firem figurujících ve skandálu kolem odvádění peněz z pražského Dopravního podniku - prodeje jízdného, tak v tuto chvíli nedisponuje ani pravomocným územním rozhodnutím, ani stavebním povolením pro svůj rozestavěný projekt. V obou řízeních se bude nyní pokračovat u Magistrátu hl. m. Prahy, který obě nezákonná rozhodnutí vydal.

"Nesmírné úsilí místních obyvatel stojí za úspěchem ve zdánlivě předem prohraném sporu se sebevědomým developerem. Od roku 2008 poukazujeme na nevýhodný prodej městských pozemků, na nezákonnou úpravu územního plánu a zejména na množství chyb, kterých se úřady při povolování stavby Rezidence Letokruhy ve prospěch investora dopustily. Bráníme maximálnímu vytěžení území, které investor činí bez ohledu na zdraví, majetek a životní prostředí místních obyvatel.“ říká k vydanému rozsudku Šárka Zdeňková, zakladatelka spolku Zelené Roztyly.

"Rozsudek zrušující územní rozhodnutí výslovně uvedl: Limity nejsou stanoveny pro zajímavost, musejí být dodržovány. Rezidenti nesmějí být pokusnými subjekty, na nichž se bude bez ohledu na zákon testovat, kolik developerského zisku stojí zničené zdraví a předčasná úmrtí.” doplňuje Aleš Kulhánek ze Zelené Roztyly, z.s.

"Soud uznal naší argumentaci o chybějícím procesu posuzování vlivů na životní prostředí pro uvedenou stavbu. Akcentoval ve shodě s žalobci, že stavební řízení je též navazujícím řízením ve smyslu zákona EIA. Řada podmínek pro stavební řízení týkající se ochrany před hlukem a imisemi znečišťujících látek do ovzduší a dalšími vlivy na zdraví a životní prostředí místních obyvatel, stejně jako ochrany jejich domů před praskáním v důsledku vibrací, mělo vzejít právě z procesu EIA. To se však v daném případě nestalo.“ uvádí jeden z důvodů soudního rozhodnutí Michal Bernard z Advokátní kanceláře Dohnal & Bernard, který žalobce v řízení před soudem zastupoval.

"Jedná se o ukázkový příklad, kdy spolky úspěšně suplují kontrolní činnost stavebních úřadů. Díky novele zákona o posuzování vlivů na životní prostředí (EIA) platné od listopadu 2017 drtivá většina záměrů, vč. středně velkých bytových souborů, administrativních a komerčních budov, garáží a parkovišť atd., nebude již předmětem posuzování a veřejnost se o jejich přípravě často ani nedozví. Od ledna 2018 díky novele stavebního zákona přijdou občanské spolky o možnost účastnit se územních a stavebních řízení a hájit tak nejen ochranu přírody a krajiny, ale i místní obyvatele před mnohdy kontroverzními záměry. Proto jsem byl jedním z iniciátorů ústavní stížnosti na část novely stavebního zákona.“ uzavírá senátor Ladislav Kos z Hnutí pro Prahu 11.

Kontakty:

PhDr. Šárka Zdeňková, Zelené Roztyly, z.s., zastupitelka MČ Praha 11 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Aleš Kulhánek, Ph.D., Zelené Roztyly, z.s., zastupitel MČ Praha 11 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Ing. Ladislav Kos, senátor, Hnutí pro Prahu 11, zastupitel MČ Praha 11 | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

AK Dohnal & Bernard, s.r.o. JUDr. Michal Bernard, Ph.D., advokát | Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.


• Jak šel čas na Roztylech:

2009 > Území v podobě vzrostlého lesíku. Pozemky prodala městská část Praha 11 v roce 2008 za ex-starosty Mlejnského za 2 490,-Kč/m2, prodej je předmětem policejního vyšetřování.

2010 - 2013 > Plošné kácení pod rouškou „revitalizace“, v řadě případů bez povolení a mimo období vegetačního klidu. Zlikvidovány byly biotopy zvláště chráněných druhů živočichů, vč. slavíka obecného

2015 > Investor začíná stavět, soud přiznal odkladný účinek oběma žalobám a stavba musela být pozastavena

• Staveniště Alborgu dne 6.6.2015

 

Komentáře  

+3 # Martin Farmačka 2017-12-11 13:47
Tohle je velka vec! Velka oslava cinnosti obcanskych spolku! Stalo se neco, co si ANO / TOP / JMND / CSSD / ODS / KSCM nikdy neprali a proti cemu spolecne hlasuji! Tedy zaznely vecne argumenty a po letech soud rozhodl, ze Roztylaci maji pravdu. Nikoliv radni Urbanek z TOP, dosazeny Mlejnskymi a komunisty, jenz aktivizovane obcany povazuje za POLITICKE EKOTERORISTY proto, ze brani sve domovy!!! Jen si ho poslechnete, cas 13:52 > ceskatelevize.cz/... /... - proto je pro me TOPka na P11 nevolitelny subjekt! Nemastny / neslany volebni program, na ktery se po volbach stejne vykaslou, protoze se SPOLCI s jinymi pol. skupinami, cimz vznika totalni pelmel, kdy nikdo solo nemuze nic, ale vsichni dohromady se snazi prezit volebni obdobi tim, ze udrzuji hlasovaci vetsinu.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-1 # Josef Krutil 2017-12-14 13:36
Skvělé, a co bude dál?
10 let budete tančit kolem stavební jámy a haldy hlíny, které akorát zvyšují prašnost a zhoršují životní prostředí. A nakonec se tam stejně něco postaví, protože developerům je jedno, jestli čekají 5, 10, nebo 15 let (2, 3, 4 volební období) na příznivou politickou situaci. Akorát se prodlužuje bordel v této lokalitě. Až tam bude ten váš slavný park, pak vám zatleskám, ale toho se asi nedožiju a musím se smířit s tím, že zbytek života strávím vedle stavební jámy.
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
-2 # Roman V. 2017-12-14 13:52
A nebo se to tam zase zazelená a bude dobře. Jako než se do toho developer pustil...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat
0 # Aleš Kulhánek 2017-12-14 15:09
Pane Krutil, s vaším přístupem bychom na vše týkajícího se věcí veřejných mohli předem rezignovat a svůj nesouhlas dávat najevo v hospodě u piva.

My se v rámci projektu na Roztylech snažíme o rozumný kompromis, developer se nicméně odmítá s občany bavit.

Smutné na tom je, že právní zástupce Prahy 11 se při jednání u soudu plně postavil za žalovaného - tedy na podporu kontroverzního projektu a proti dotčeným obyvatelům Roztyl.

Více o kauze v pořadu Nedej se - MORALNÍ LIMITY:
ceskatelevize.cz/... /...
Odpovědět | Odpovědět citací | Citovat

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit

Copyright © 2021 Hnutí pro Prahu 11. Všechna práva vyhrazena.
By Free joomla 1.7 Templates
TOPlist