08.06.2023 • 06:52 • týden 23

krnda.dabel• Minulý týden zastupitelstvo hl.m. Prahy hlasy ANO, ČSSD, ODS a TOP09 přes nesouhlas městských částí, občanů a spolků protlačilo změnu metodiky stávajícího územního plánu, tzv. změnu Z2832/00. Je s podivem, že taková pro-developerská změna je přijímána v době, kdy je připravován nový územní plán Prahy. Za silně toxická považujeme zejména 3 nová pravidla pro novou výstavbu:

> Možnost navýšení intenzity zástavby (tzv. koeficientu KPPp stavebním úřadem) bez procesu úpravy územního plánu, tj. bez účasti dotčených orgánů, odborníků a veřejnosti. Tento nástroj vrací územní plánování před soudem zavržený stav, kdy se koeficienty zastavitelnosti pořizovaly prostřednictvím úprav územního plánu. KPPp je nástrojem pro systémovou korupci úředníků mimo kontrolu veřejnosti. Úředníkovi státní správy nemůže náležet pravomoc zastupitelů samosprávy a Magistrátu.

> Vypuštění podmínky max. 60% podílu jedné funkce v plochách smíšeného využití (SV a SMJ), což povede k šedé monofunkčnosti v daném území. Nyní budou všichni stavět byty, zatímco před 4 či 5 lety by celou plochu zastavěli kancelářemi. Na Jižním Městě máme své zkušenosti. Poptávka na trhu s nemovitostmi přeci nemůže určovat charakter města!

> Redukce povinného podílu zeleně na rostlém terénu a na konstrukci. Ze 75% : 25% se výrazně snižuje na 50% : 50%. Zeleň na rostlém terénu má svou nenahraditelnou funkci vzhledem k vsakování srážek v daném místě, které posléze ovlivňuje mikroklima v okolí. Nyní může developer deklarovat, že na 30 cm zeminy vypěstuje plnohodnotnou zeleň.

Politováníhodné je, že žádný z představitelů MČ Praha 11, tedy ani starosta Jirava (ANO), ani radní pro územní rozvoj Urbánek (TOP 09) či sám zastupitel hl. m. Prahy Ondřej Prokop (ANO) nevystoupili na jednání zastupitelstva hl. m. Prahy dne 6.9.2018 při projednávání této kontroverzní změny Z 2832/00, která zásadním způsobem změní regulaci výstavby i na našem sídlišti a proti které zastupitelstvo MČ Praha 11 přijalo zásadní nesouhlasné připomínky. Zřejmě mají pánové před volbami jiné, důležitější starosti.

Pražské koaliční ANO a ČSSD vůbec dbají na blaho občanů. Přestože pomalu dosluhuje, nedávno nám rada hl. města Prahy hlasy ANO a ČSSD vzala světlo (novelou Pražských stavebních předpisů - vypuštěním požadavku na proslunění bytů), protlačuje silně pro-developerský Metropolitní plán (který má Prahu 11 zahustit až o 40 tisíc obyvatel), stavěla by prý až by brečela a nevadí jí, že by Praha mohla přijít o statut ochrany UNESCO. Doufejme, že říjnové komunální volby zastaví řádění nekompetentních politiků ANO a ČSSD, jak na Magistrátu, tak na Praze 11.

Aleš Kulhánek a Zuzana Malá (Zelené Roztyly, Ochrana Roztyl, HPP11)


Související odkazy:

 Kdo potřebuje ohýbat územní plán?

• Největší trafikant ANO Praha 11, Ing. O. Prokop

• Krnáčové by vyškrtnutí Prahy z UNESCO nevadilo, ostatní mluví o velké ostudě

• Balada o stravence

ROKO.duch.planu


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit