31.01.2023 • 13:45 • týden 05

2006.10.28. • Na vlastní oči: Zlatý kopanec Marty Šorfové

Archivní video je sice z roku 2006, ale stále je vysoce aktuální. Pozor ale, nejsou žádní hodní a zlí, jak je v reportáži naznačeno. V podstatě šlo o boj dvou mocenských skupin uvnitř ODS, primátorem Prahy byl v té době Pavel Bém. Jedni chtěli pozemky na Roztylech při ul. Ryšavého prodat, druzí pronajmout (Šorfová, tehdy ODS). Ani jednu skupinu nenapadlo, že zbavit se rozlehlého pozemku, který je územním plánem určen pro veřejnou vybavenost (VV) je z hlediska správy městské části úplně špatně. Pokud tam měl vzniknout multifunkční objekt pro seniory, měl by být k dohledání na radnici Prahy 11.

https://youtu.be/lDVOWUsX33A

V listopadu loňského roku se na VÚRŽP projednával Záměr výstavby zdravotnického zařízení a Domova pro osoby se zdravotním postižením při ulici Ryšavého a na posledním jednání výboru byl na programu záměr Bytový park Roztyly. Oba dva tyto projekty jsou právě na pozemcích, o kterých pojednává reportáž.

Bylo by zajímavé ho porovnat s nyní předkládaným záměrem Kliniky a domova pro osoby se zdravotním postižením, který je sice potřebný, ale do dané plochy uprostřed sídliště předimenzovaný. Z reportáže dýchá i další důležitá věc: už v roce 2006 makléř odhadoval cenu pozemků na 5000 Kč/m2, spolek Zelené Roztyly a HPP 11 tedy mají pravdu pokud tvrdí, že prodej pozemků v roce 2008 zastupitelstvem pod vedením starosty Mlejnského za poloviční cenu byl pro MČ nevýhodný. To ostatně potvrdil i revizní znalecký posudek, který si v roce 2015 nechala zpracovat městská část. Podle něj přišla o 40 mil. Kč.

Pikantní je, že vedení radnice za Mlejnského (ani ne rok po prodeji) vydalo souhlas s úpravou územního plánu, resp. s navýšením zastavitelnost i dotčených pozemků. Tím jejich hodnota výrazně vzrostla. Z původních plánů výstavby sportoviště, domova pro seniory a školky sešlo a soukromý investor (fa Alborg-Development, a.s., patřící pod Ungelt Group) měl v plánu pozemky plošně zastavět pouze byty.

Zajímavá je též skutečnost, že ačkoli se městská část stala stranou poškozenou, koaliční zastupitelé (ANO / TOP 09 / ČSSD s podporou JMND a KSČM) za starosty Jiravy (ANO) nepodali trestní oznámení na prodej pozemků, přestože zastupitelé za HPP 11 tento návrh Radě MČ i zastupitelstvu MČ několikrát předkládali!

Podle článku Korunní svědek promluví až u soudu (Lidové noviny, 22.9.2015) společnost Alborg-Development a.s. figuruje ve skandálu kolem odvádění peněz z Dopravního podniku hl.m. Prahy společnostmi Ivo Rittiga, resp. byla údajně jednou ze společností, kam směřovaly peníze z britskopanenských společností spojených s panem Rittigem, který byl též členem ODS.

Korunní svědek promluví až u soudu (12/2016)

Z reportáže TV Nova i z výše uvedených faktů vyplývá, že navrhovaný pronájem i nakonec realizovaný prodej pozemků byly pro MČ Praha 11 velmi nevýhodné podnik. Přitom odpovědní starostové (Šorfová a Mlejnský) dále rozhodují o developmentu na Praze 11 jako členové VÚRŽP. Pan Mlejnský je přitom dvojnásobně trestně stíhaný a neoprávněně používá magisterský titul. Při posledních komunálních volbách byl voliči “vykřížkován” a do zastupitelstva Prahy 11 se vetřel jen díky tomu, že se jeho dva straničtí kolegové museli vzdát mandátu zastupitele.

Vykřížkovaný Mlejnský je zpět! (11/2018)

Starosta Jižního Města Mlejnský opsal diplomovou práci (11/2011)

Otázka tedy zní, kdo tyto "odborníky" na hospodaření s městskými pozemky a plánování instaloval zpět do funkcí? VÚRŽP je výborem, který pod vedením M. Šorfové vytrvale zneužívá autoritativně nastaveného jednacího řádu a blokuje pořízení občanského záznamu ze svých veřejných jednání.

Infoservis HPP11


Související odkazy:

Tvrdá ofenzíva na Roztylech - megalomanské plány Mlejnského architektů jsou zpět (09/2019)

Developeři zahájili ofenzivu proti Roztylským (12/2016)

"Podezřelý prodej městských pozemků v roce 2008 radnicí D. Mlejnského: Na základě dostupných údajů (znaleckého posudku a relevantní cenové mapy) je důvodné se domnívat, že městská část za starostování Mlejnského v r. 2008 prodala pozemky na Roztylech společnosti Alborg-Development a.s. velmi levně. (...) Na prodej pozemků bylo letos na podzim podáno trestní oznámení a záležitost je v šetření Policie ČR. Trestní oznámení nepodala MČ, přestože je stranou poškozenou a přestože zastupitelé HPP 11 návrh na jeho podání Radě MČ i Zastupitelstvu MČ několikrát předkládali!" (z článku)

VIDEO: Nedej se - Morální limity (02/2017)

Pozemky se těžko zametají pod koberec, pane Říčaři (09/2016)

Starosta Jižního Města Mlejnský zřejmě opsal diplomovou práci (11/2011)


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit