31.01.2023 • 15:37 • týden 05

fb.DM.pred.soudem• Zvelebení dětských hřišť za desítky milionů bylo fiktivní. Exstarosta Prahy 11 Mlejnský stane před soudem (Marek Pokorný, redaktor | 13. 4. 2020 13:49 / HN+ KORUPCE SOUD EU DOTACE PRAHA)

Osm let řídil Dalibor Mlejnský radnici Prahy 11, zahrnující Chodov a Háje. A skoro stejně dlouho čelí stíhání, že svoji městskou část připravil o desítky milionů korun. Nyní se prvním z případů, v němž je obviněn, začne zabývat soud.

Podle obžaloby, kterou státní zástupce podal koncem března, spolu s dalšími sedmi lidmi městské části i hlavnímu městu působil škodu za desítky milionů korun při fiktivní revitalizaci šesti desítek dětských hřišť.

Mezi stíhanými je kromě Mlejnského a několika dalších tehdejších zastupitelů i například vedoucí majetkoprávního odboru radnice Kvido Boublík. "Porušili zákonem uloženou povinnost opatrovat a spravovat cizí majetek a tímto jinému způsobili škodu velkého rozsahu," konstatoval mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.

Dotace z Bruselu

Mlejnský nastoupil jako starosta na radnici městské části s 69 tisíci obyvateli v roce 2006 poté, co ODS, za níž kandidoval na druhém místě, drtivě vyhrála volby a obsadila 25 z 45 křesel v zastupitelstvu. V roce 2008 se radnice pod jeho vedením rozhodla zvelebit zanedbané plochy na svém území, zejména zrevitalizovat šest desítek dětských hřišť. Získala na to od Evropské unie i dotaci 43 milionů korun.

Jenže celou akci následně prověřil Nejvyšší kontrolní úřad a došel k tomu, že valná část prací nebyla provedena. Policie proto na podzim 2016 obvinila osm lidí včetně Mlejnského z dotačního podvodu a dalších tří trestných činů. Mezi obviněnými byli kromě představitelů radnice i zástupci společnosti Pragoflora Group, která většinu zakázky na revitalizaci získala.

Celkovou škodu, včetně nevymáhaného penále, vyčíslila policie na 62 milionů. "Vyúčtované práce neodpovídají skutečnosti. Buď nebyly provedeny vůbec, nebo v jiném rozsahu, přičemž byly dodavateli proplaceny," konstatovala v usnesení o zahájení stíhání.

Kde je ten odpad?

Jen pro příklad: dle nálezu NKÚ, se kterým se ztotožnila policie a nyní i státní zástupce, fakturovala Pragoflora vybourání 3255 metrů kubických železobetonu. "Přitom na skládce bylo uloženo pouze 363 metrů. Všechen vybouraný materiál byl přitom dodavatel povinen uložit na skládku," uvedl NKÚ v nálezu, který je přílohou obžaloby.

Sám Mlejnský již dříve označil stíhání za nesmyslné. "Nepochybuji o tom, že vše bylo v pořádku. Bylo několik kontrol, ty konstatovaly, že všechno bylo v pořádku, a až potom byly ty peníze vyplaceny," uvedl před třemi lety, když HN informovaly o tom, že policie jej spolu s dalšími sedmi lidmi obvinila. Do trestního řízení se jako poškození přihlásili jak magistrát, tak městská část. Brusel totiž následně odmítl dotaci proplatit.

Dalibor Mlejnský je nadále zastupitelem, jeho nově založené sdružení Jižní město - náš domov dostalo od voličů v posledních komunálních volbách šest procent hlasů a tři mandáty. Skončilo ale v opozici, žádná z rozhodujících stran v zastupitelstvu s ním nechce spolupracovat. Na radnici pracuje nadále i Kvido Boublík ve funkci vedoucího majetkoprávního odboru. "Jsme demokrati a musíme ctít presumpci neviny. Pokud by bylo pravomocné rozhodnutí soudu o jeho vině, městská část se s tím vypořádá," uvedl starosta Jiří Dohnal (piráti).

39 obviněných zastupitelů

Policie navíc finišuje vyšetřování dalšího případu, který se týká radnice jedenácté městské části. V něm 39 tehdejších i současných zastupitelů včetně Mlejnského viní, že prodávali obecní pozemky pod cenou. Často za méně než pětinu hodnoty.

Policie přitom obvinění rozdala již před takřka šesti lety, týden po komunálních volbách v roce 2014. Podle státního zástupce případ trvá tak dlouho zejména kvůli velkému počtu obviněných. "Je to složitý případ, který má neobvykle vysoký počet obviněných. Bylo navíc potřeba několik znaleckých posudků," vysvětluje mluvčí žalobců. Případ se ale již podle něj chýlí ke konci. "Policejní orgán požádal o posunutí termínu ukončení vyšetřování na konec července," podotkl Cimbala.

Čtyři ze stíhaných včetně Mlejnského jsou přitom nadále v zastupitelstvu poté, co i přes obvinění v roce 2018 kandidovali a voliči jim dali hlas. Již před třemi lety pak soud pravomocně poslal do vězení bývalého předsedu klubu ČSSD Petra Hrabala pro zpronevěru pěti milionů místní tělovýchovné jednoty. V lednu 2018 jej soud podmínečně propustil na svobodu.


Související:

Exstarosta Prahy 11 Mlejnský obžalován. Město měl připravit o 62 milionů

Exstarostu Prahy 11 obžalovali, město prý připravil o 62 milionů

Právníci pana Mlejnského z JMND vyhrožují HPP 11 (01/2018)

• Představte si, co se nestalo - právníci pana Mlejnského z JMND vyhrožují HPP 11 za to, že vás dlouhodobě seznamujeme s tím, co je pan Mlejnský zač! > FACEBOOK

• Zítra (5.11.2019) jdeme k soudu. Kdo nás žaluje? Dalibor Mlejnský. Proč? > FACEBOOK

Hazard na Jižním Městě má opět zelenou (03/2018)

Policisté našli u exstarosty Prahy 11 Mlejnského 29 milionů korun (12/2014)

Policie obvinila 28 bývalých zastupitelů Prahy 11 (05/2015)


Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit